مزایای داشتن گواهینامه‌های مهارتی – ایسنا

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دارندگان گواهینامه مهارت به سرعت جذب بازار کار می‌شوند و می‌توانند با گرفتن مجوز برای خود کسب و کاری راه‌اندازی کنند.

عظیمی درباره آموزش‌های ارائه شده در سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش‌ها مبتنی بر استانداردهای ایسکو ۲۰۰۸ سازمان جهانی کار است و برای گروه‌های متعدد از جمله فارغ التحصیلان دانشگاهی، دانش آموزان، دانشجویان،‌ زنان،‌ معلولان، اقشار آسیب پذیر و … تنوع آموزش‌های مهارتی دیده شده است.

به گفته وی ارائه خدمات مشاوره شغلی و آموزشی و مهارت‌آموزی موردنیاز بازار کار به دانشجویان بر اساس ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دانشگاه ها صورت می‌گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ۱۹ گروه هدف سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: این سازمان متولی ارائه آموزش‌های مهارتی غیر رسمی دولتی و خصوصی است و در حال حاضر ۶۵۸ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی، بیش از ۴۸۰۰ کارگاه آموزشی، ۲۱ هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد فعال و ۵۰۰۰ مربی از ظرفیت‌های این مجموعه به شمار می‌رود که در قالب ۱۱ هزار و ۵۰۰ استاندارد به شاغلین بنگاه‌های اقتصادی و کارجویان در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، خدمات و فرهنگ و هنر آموزش مهارتی ارائه می‌کنند.

وی به ویژگی گواهینامه‌های مهارتی اشاره کرد و گفت: دارندگان گواهینامه مهارت امکان جذب در بازار کار را پیدا می‌کنند و با گرفتن مجوز می‌توانند شخصا برای خود کسب و کاری راه اندازی کنند.

مهرداد عظیمی در گفت‌وگو با ایسنا، از سنجش مهارت و تعیین صلاحیت حرفه‌ای به عنوان وظایف مهم سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نام برد و اظهار کرد: برای آن دسته از کسانی که بعد از کسب آموزش‌های مهارتی موفق به کسب نمره قبولی در آزمون‌های عملی و دانشی می‌شوند، گواهینامه بین المللی مهارت صادر می‌شود.

وی در توضیح فرآیند اجرای آموزش در مراکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی نیز گفت: مراکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی با هدف توانمندسازی مهارتی دانشجویان و همچنین اشتغال‌پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی ایجاد شده‌اند و در سه سطح نیازسنجی، خدمات مهارت‌آموزی و خدمات مشاوره شغلی و آموزشی خدمات خود را ارائه می‌دهند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402081410155/%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C