مقایسه قیمت آپارتمان‌ نقلی در شمال و جنوب تهران

بیشتر بخوانید:

خرید آپارتمان ۴۰ تا ۵۰ متری در منطقه ۱۸ تهران که مرکز آمار آن را ارزان‌ترین نقطه پایتخت می‌داند، دی‌ماه پارسال بین یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون هزینه داشته است. چون طبق آمار با عدد تقریبی ۲۸ میلیون به‌عنوان متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی ظرف دی‌ماه پارسال در منطقه ۱۸ طرف بودیم، اما حالا که حدود دوماه از انتشار آخرین آمارها از جزییات بازار مسکن تهران می‌گذرد با ارقام جدیدی از سوی فروشنده‌ها در منطقه ۱۸ روبرو شدیم. در محله یافت‌آباد که یکی از محله‌های معروف در جنوب تهران واقع در منطقه ۱۸ است، فروشنده آپارتمان ۴۵ متری آن را یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان آگهی کرده است. به‌این ترتیب فروشنده به‌جای متری ۲۸ میلیون در دی ۱۴۰۱، رقم ۳۲ میلیون و تقریبا ۵۰۰ هزار تومان را برای هر مترمربع زیرنظر دارد. واحدی که شش سال از عمربنا آن می‌گذرد و با آسانسور، انباری و پارکینگ فروخته می‌شود.

متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران طبق آخرین آمارهای رسمی به متری ۱۱۲ میلیون تومان نزدیک شد. این رقم نشان می‌دهد خرید یک خانه ۴۰ متری در شمال تهران دی‌ماه پارسال به‌طور متوسط چهار میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان بودجه لازم داشته و خانه‌های ۵۰ متری را به‌شکل میانگین پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان معامله کردند. حالا اگر در شروع سال جدید بین همین متراژها، سراغ آپارتمان‌های معمولی برویم، با چه ارقامی سروکار خواهیم داشت؟ آپارتمان ۵۰ متری در محدوده سوهانک واقع در منطقه یک تهران متری ۱۲۰ میلیون تومان آگهی شده است. فروشنده قیمت پیشنهادی خودش را نسبت به آخرین آمارهای رسمی در منطقه یک، متری هشت میلیون تومان یعنی چیزی حدود هشت درصد بیشتر درنظر گرفته و چشم‌انتظار خریداری است که بتواند نهایتا شش میلیارد ناقابل برای این خانه که ۱۲ سال از زمان ساختش می‌گذرد پرداخت کند. این واحد طبقه چهارم قرار دارد و به‌قول املاکی‌ها فول‌امکانات است. یعنی با امکاناتی مثل آسانسور، انباری و پارکینگ فروخته می‌شود. در همان محدوده سوهانک، شهرک نفت، ازگل و اراج که جزو منطقه یک به‌حساب می‌آیند، فایل‌های دیگری با متراژ ۴۸ تا ۵۰ متر وجود دارد و فروشنده آن‌ها چیزی بین شش تا شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را در کادر مربوط به قیمت قرار دادند. حالا اگر به‌جای محله‌هایی که بررسی کردیم، سراغ محله‌هایی مثل نیاوران و کامرانیه و … در منطقه یک برویم، ارقام پیشنهادی هم بالاتر می‌رود. به‌عنوان مثال فروشنده آپارتمان ۵۰ متری حوالی پارک جمشیدیه قیمت هر متر را ۱۵۰ میلیون اعلام کرده و قیمت کل را هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نوشته است. واحدی که اصطلاحا نوساز است و آسانسور دارد، اما بدون پارکینگ فروخته می‌شود.

فروشنده دیگری بابت واحد ۵۰ متری رقم یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان را پیشنهاد داده است. یعنی متری ۲۷ میلیون که معادل همان قیمت قبلی مسکن در منطقه ۱۸ است. البته این را هم باید بگوییم که واحد مورد نظرمان نه پارکینگ دارد و نه آسانسور و انباری. یک آپارتمان ۴۷ متری دیگری را در محدوده شادآباد منطقه ۱۸ درنظر بگیرید. این یکی را معادل یک میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان می‌فروشند که قیمت هر مترش را باید ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه کنیم. یعنی فروشنده نسبت به اعداد و ارقام رسمی دی‌ماه پارسال، قیمت پیشنهادی خودش را حدود ۳۰ درصد بیشتر اعلام کرده است. جالب اینکه واحدی که درباره آن صحبت می‌کنیم، به‌جز انباری، امکانات دیگری ندارد.

قیمت آپارتمان ۵۰ متری در تهران براساس آخرین آمارهای رسمی در گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق پایتخت حدود چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تفاوت دارد. البته این تفاوت قیمت باتوجه به آخرین داده‌های مرکز آمار در دی‌ماه پارسال محاسبه شده و از آن موقع جزییات جدیدی درباره معاملات مسکن پایتخت دردسترس مردم قرار نگرفته است. البته همین آمارهای رسمی مشخص می‌کند پارسال با متوسط رشد قیمت چهار درصدی در هر ماه روبرو بودیم و احتمالا به‌همین خاطر در جدیدترین آگهی‌های منتشر شده در پلتفرم‌های خریدوفروش مسکن، نسبت به دی‌ماه پارسال شاهد افزایش قیمت پیشنهادی فروشنده‌ها هستیم. در این مطلب سراغ آپارتمان‌های مسکونی ۴۰ تا ۵۰ در گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه بازار مسکن تهران رفتیم که بیشترین سهم را از معاملات بازار پایتخت دراختیار دارند.

۳۵۲۲۰


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1753373/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%86%D9%82%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86