میزان تسهیلات مشاغل خانگی سال قبل چقدر بود؟

درحالی که میزان تسهیلات مصوب از محل اجرای طرح مشاغل خانگی در سال گذشته ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده است این میزان اعتبار در سال جاری به ۳۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته که نشان از عزم جدی و اهتمام دولت برای ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از زنان و جوانان در حوزه کسب و کارهای خانگی است.

به اعتقاد کارشناسان، ‌مشاغل خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه اندازی یک کسب و کار خصوصا برای جوانان جویای کار به شمار می‌رود چرا که با کمترین هزینه و بیشترین ارزش افزوده می‌توان اشتغال خانگی را تجربه کرد.

به موجب این گزارش، استانهای خراسان رضوی با ۲۰۰۰ مورد، اصفهان با ۱۸۰۰ مورد و آذربایجان شرقی و مازندران با ۱۱۰۰ مورد بیشترین تعهد اشتغال را داشته‌اند. کمترین تعهد اشتغال نیز به استانهای مرکزی و یزد اختصاص دارد. همچنین در سال گذشته میزان تسهیلات مصوب از محل اجرای طرح مشاغل خانگی ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده که از این میزان، مبلغ ۱۳ هزار و ۴۴۶ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

پیشتر رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با تایید افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی در سال جاری گفته بود این اعتبار در اختیار فعالان خانگی که دارای مجوز فعالیت در رشته‌های خانگی هستند، اختصاص می‌یابد تا در قالب تسهیلات قرض الحسنه ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت شود.

دولت در سال جاری مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با همکاری بانک مرکزی به منظور توسعه و تقویت مشاغل خانگی اختصاص داده که در بین استانها توزیع شده است.

میزان تسهیلات مشاغل خانگی سال قبل چقدر بود؟

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401101106556/%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B3%D9%87%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%82%D8%A8%D9%84-%DA%86%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF

بر اساس گزارش مرکز برنامه‌ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار، میزان تعهد اشتغال اجرای قانون مشاغل خانگی در کشور طی سال ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ هزار و ۴۰۰ نفر و تعداد طرح‌های ارسالی به بانک ۴۴ هزار و ۹۹۳ مورد بوده است.

به گزارش ایسنا،  اهمیت مقوله کارآفرینی و نقش مشاغل خانگی در رشد و توسعه اقتصادی به عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری غیرقابل انکار است. کسب و کارهای خانگی از جمله بخشهای حیاتی و ضرورتی فعالیتهای اقتصادی در کشورهای پیشرفته محسوب می شوند که از نظر ایجاد شغل، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات موجب تنوع بسیاری در جوامع و اقتصادهای جهان شده‌اند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر سقف تسهیلات اشتغال خانگی برای مشاغل مستقل به ۱۵۰ میلیون تومان و برای مشاغل پشتیبان به ۴ میلیارد تومان افزایش یافته است. برنامه اصلی معاونت اشتغال وزارت کار در سال ۱۴۰۲ تمرکز بر افزایش فروش و توسعه محصولات مشاغل خانوادگی است.