نخستین فرودگاه فوق سبک بخش خصوصی کشور تعطیل شد

وی گفت: اگرچه به دلیل وجود همین فرودگاه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر با مجوزهایی که دارم مجوز فعالیت مدرسه عالی هوانوردی را گرفت اما چون فرودگاه تعطیل شد تمامی کلاس‌ها را لغو کردند.

این فرودگاه فوق سبک در سال ۹۵ به‌ طور رسمی افتتاح شد و در با گرفتن کد OIMQ از سوی سازمان جهانی بین‌المللی هوایی، این فرودگاه در تمام دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

این فرودگاه طی بازه زمانی پنج سال و با اعتبار ۸۵ میلیارد ریال توسط سرمایه شخصی ساخته و به بهره‌برداری رسید.

کاویانی اظهار کرد: علی‌رغم اینکه بعد از اجرای فرودگاه قرار بود زمین را واگذار کنند ولی در جواب من گفتند وزیر قبلی اشتباه کرده که با این طرح موافقت نموده و الان سالانه دارند از من اجاره می‌گیرند، تمام این‌ها برای من هزینه است.

مدیر این فرودگاه گفت: اگرچه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان برای این فرودگاه هزینه کرده‌ام اما حتی حاضر نشدند جاده را تیغ بیندازند و صاف کنند و تمام کارها را با هزینه شخصی انجام دادم.

وی تصریح کرد: اکنون که هیچ هواپیمایی ندارم؛ فقط برای نگهداری فرودگاه در ماه باید بیش از ۳۵ میلیون تومان هزینه کنم؛ بماند که ۱۷ نفر هم بیکار شده‌اند.

کاویانی با ابراز تاسف از اینکه هیچ مسئولی حاضر نشد پای درد دل من بنشیند و فقط شعار حمایت از بخش خصوصی را سر می‌دهند، اظهار کرد: ناملایمات موجب شد از سرمایه‌گذاری در این شهر پشیمان شوم؛ حتی هواپیمای من که سقوط کرد، یک نفر نیامد مشکل را پیگیر باشد فقط شایعه‌پراکنی کردند.

مدیر نخستین فرودگاه فوق سبک بخش خصوصی کشور در کاشمر با بیان اینکه مشکلات موجود و نبود سرمایه موجب شد نسبت به تعطیل کردن فرودگاه و فروش چهار هواپیما اقدام کنم، عنوان کرد: چون هیچکس حمایت نکرد و از سویی این فرودگاه هم صرفه اقتصادی نداشت، از سال گذشته مجبور به تعطیل کردن آن شدم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های منطقه در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و گردشگری، افزود: این فرودگاه می‌توانست علاوه بر جا به جایی مسافر، در زمینه صادرات محصولات کشاورزی منطقه به کشورهای همسایه، در رونق اقتصادی شهرستان و حتی شهرستان‌های همجوار نقش مؤثری ایفا کند.

محمدرضا کاویانی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: این مجموعه که بزرگترین فرودگاه فوق سبک کشور بود، از اسفند سال ۹۳ در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار احداث شد و بعد از ۲ سال با هزینه شخصی به بهره‌برداری رسید.

وی اظهار کرد: تاکنون مسئولان کشوری و استانی بسیاری از این فرودگاه بازدید داشتند و برای رفع مشکلات قول‌های فراوانی دادند اما تاکنون هیچ کدام از وعده‌ها عملی نشده است.

مدیر نخستین فرودگاه فوق سبک بخش خصوصی کشور  ادامه داد: هواپیماهای ۱۰۰ و ۸۰ نفره به راحتی می‌توانند در این فرودگاه بنشینند؛ حتی تهران اعلام نمود مجوز ایرتاکسی را بگیرم اما دیگر پولی برای هزینه ندارم.

ایسنا/خراسان رضوی مدیر نخستین فرودگاه فوق سبک بخش خصوصی کشور از تعطیلی این فرودگاه به دلیل عدم حمایت‌ها و مشکلات مالی خبر داد.

وی افزود: یکی از کسانی که در کاشمر گلخانه دارد، برایش ۹ میلیارد تومان مصوبه گرفتند ولی برای این فرودگاه حتی یک ریال مصوبه نداشتند و اعلام نمودند اگر تسهیلاتی می‌خواهم باید ۱۸ درصد بگیرم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه ۲ جناح سیاسی این شهر به فکر آبادانی نیستند، مسئولان ارشد استان تاکنون چندین مرتبه به کاشمر آمده و هر بار به آن‌ها اعلام شد که فرودگاه کاشمر تعطیل شده اما حتی یک بار حاضر نشدند از این پروژه که توسط بخش خصوصی احداث شده بازدید کنند.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402012713879/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D9%88%D9%82-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D8%AF

کاویانی با بیان اینکه نه تنها پاسخ هیچکدام از نامه‌های من را ندادند بلکه وقت ملاقات هم نتوانستم بگیرم، تصریح کرد: با اینکه داریم به این کشور خدمت می‌کنیم ولی هیچ‌کسی حمایت نمی‌کند.

                                                                             نخستین فرودگاه فوق سبک بخش خصوصی کشور تعطیل شد

                                                                        نخستین فرودگاه فوق سبک بخش خصوصی کشور تعطیل شد

وی بیان کرد: هرچند تمام مجوزهای فرودگاه هنوز هم اعتبار دارد اما چون هر ماه باید ۲۰۰ میلیون تومان از محل منابع شخصی هزینه می‌کردم در توانم نبود آن را فعال نگه دارم.

وی با اشاره به قرار گرفتن این شهرستان بر روی گسل زلزله گفت: مجموعه کاویان پرواز شرق در مواقع بحرانی و اورژانسی به طور قطع کمک‌کار مدیریت شهرستان و حتی استان خواهد بود.