نیک بین: برای حل معضل مسکن از خانه‌ها و زمین های خالی مالیات دریافت شود

وی با بیان اینکه دولت یک سال برنامه ششم را تمدید کند،‌ عنوان کرد: دولت لایحه تمدید را به مجلس بیاورد و و مجلس نیز به آن رای دهد،‌ چون برنامه ای که از سازمان برنامه به گوش ما می رسد برنامه عجولانه، ‌سریع و تندی است و قابل تحقق نیست. اشکالات و ضعف های برنامه ششم را ببینید چراکه برخی از متخصصین می گویند که کمتر از ۲۰ درصد آن محقق شده و برنامه ای است که کاملا دست مدیران اجرایی را می بندد.

نیک بین در رابطه با برخی رفتارهای دولت چین عنوان کرد:‌ دولت برخورد جدی با چین داشته باشد، ما در حوزه اقتصادی با چین مراوده داریم اما برخورد دوگانه چینی‌ها در حوزه سیاسی و اقتصادی نیازمند برخورد جدی است.  

نیک بین در پایان گفت:‌ این روزها کشور درگیر التهاباتی بوده است و جامعه بین الملل و آمریکا و انگلیس حرف هایی زدند،‌ اما اینها بدانند اگر از سرهای ما کوه ها بسازید و از خون‌های ما دریاها را رنگین کنید و از ابدان و دست و پای ما قلم ها بسازید، هرگز در تاریخ نخواهید نوشت مردم ایران سیدعلی خامنه ای را تنها گذاشته‌اند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092013451/%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%84-%D9%85%D8%B9%D8%B6%D9%84-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA

وی افزود: ۴ میلیون مسکن قطعا محقق نخواهد شد و دولت باید راه دیگری در پیش بگیرد. برای ساخت این تعداد مسکن ۶۳ هزار هکتار زمین لازم داریم، در حالی که ۱۳۲ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دادرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ قانون و برنامه را کم بنویسیم، اما در حوزه اجرا نظارت‌های جدی داشته باشیم. دولت به قانون عمل کند، دولت لایحه نوشت و مجلس موضوع کالابرگ الکترونیکی را مصوب کرد، اما دولت نه تنها به قانون عمل نمی کند بلکه علیه قانون نیز برخی از مدیران دولتی در بانک ها علی الخصوص قیام کردند. قرار بود کالاها به قیمت شهریور ۱۴۰۰ عرضه شود، اما دیگر قیمت ۱۴۰۰ در افسانه‌ها و رویاها باید دیده شود.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی گفت: شما که مسئول مستقیم مسکن هستید راه حل این است که از بخش های خصوصی و بافت های فرسوده کمک بگیرید،‌ چون ایجاد مسکن در زمینی که خارج از محدوده شهری است زیرساخت های خاصی می خواهد که کشور چنین توانی ندارد.

وی با طرح این سوال که سهم ایران در حوزه جام جهانی چیست؟ خاطرنشان کرد: جام جهانی در حال برگزاری است،‌ اما ایران در نزدیک ترین مکان به این اتفاق مهم واقع شده اما چه سهمی دارد؟ هتل‌های ایران و  شرکت های مسافربری ایران چه نقشی در این جام جهانی داشتند؟ جام جهانی می توانست آورده بسیاری برای کشور داشته باشد.  

به گزارش ایسنا، جواد نیک بین در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (۲۰ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، خطاب به مسئولین دولتی گفت: مَسکَن مسکّن جامعه است، ‌شعار اصلی دولت مسکن بوده، اما راه حل معضل مسکن مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر زمین های خالی است. در شهرها و روستاها زمین خالی بسیاری وجود دارد که باید از این زمین ها مالیات گرفته شود تا مجبور شویم عرضه در بازار مسکن ایجاد شده و قیمت خانه شکسته شد،‌ چراکه اصلی‌ترین مولفه قیمت در موضوع مسکن زمین است.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در انتقاد از اقدامات دولت در حوزه مسکن گفت:‌ راه حل معضل مسکن مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر زمین های خالی است.

نیک بین خطاب به رئیس جمهور متذکر شد: بارها اعلام کرده اید و دستور دادید که وام های روستایی شنبه واریز می شود و مردم شنبه ها مراجعه کنند، ‌اما شنبه ها گذشت و دستور شما بارها بر زمین ماند. آیا دولت همراهتان نیست یا سازمان برنامه؟ باید برخورد جدی کنید.