هر ۱۰ سال در ایران یک زلزله ویرانگر رخ می‌دهد

معماریان تصریح کرد: ۳۳ درصد جمعیت شهرهای ما در بافتهای ناکارآمد شهری زندگی می کنند از طرفی ۷/۲ میلیون بنای ناپایدار در کشور داریم یعنی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر از ایرانیان ساکن بافتهای ناپایدار شهری هستند که زنگ خطر بزرگی برای مدیران شهری است.

معاون فنی و نظارت شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به ماده ۱۶ و ۴۶ قانون ساماندهی مسکن، ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن و موارد ۴ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ قانون احیاء و نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده شهری گفت: در حال حاضر در جایگاهی هستیم که قوانین، مقررات، سندها و … همه چیز توسط دولت و حاکمیت آماده است و می بایست از این ظرفیت مدیران شهری به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنند.

سکونت ۳۳ درصد جمعیت کشور در بافتهای ناکارآمد شهری

معاون فنی و نظارت شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: ۹۰ درصد خاک ایران روی نوار زلزله واقع شده است و هر ۱۰ سال یکبار شاهد یک زلزله ویرانگر هستیم، تهران نیز جزء استان‌های اول در رده بندی پنج گانه زلزله خیزی قراردارد که بر اهمیت موضوع شهرسازی و نوسازی افزوده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401100502892/%D9%87%D8%B1-%DB%B1%DB%B0-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D8%B2%D9%84%D8%B2%D9%84%D9%87-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%AE-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D8%AF

معاون فنی و نظارت شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۹۰ درصد خاک ایران روی نوار زلزله واقع شده است و هر ۱۰ سال یک بار شاهد یک زلزله ویرانگر هستیم که باید از حوادث غمباری مثل زمین‌لرزه بم برای استحکام‌سازی درس بگیریم.

بنابراین گزارش پویش نوسازی بافت‌های فرسوده در ۱۰۰ شهری که ۶۷ درصد مساحت بافت فرسوده را دارند به مناسبت پنجم دی‌ماه مصادف با روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی برگزار می‌شود و در این پویش بم، سفیر نوسازی در کشور خواهد بود.

وی بر تشکیل منظم و مستمر ستادهای شهرستانی و استانی و همچنین کارگروه های ذیل این ستادها مثل کارگروه وقف تأکید کرد و گفت: راه و شهرسازیها و سازمان های بازآفرینی شهرداری ها می بایست مسیر همگرایی و تعامل مؤثر را برای خدمت رسانی به ساکنان محلات ناپایدار طی کنند.

به گزارش ایسنا، بهرام معماریان به مناسبت نوزدهمین سالگرد زلزله بم در سومین روز «همایش آموزه های زلزله بم» اظهار کرد: ۳۵ سفیر بازآفرینی از شهر بم به همت شرکت بازآفرینی شهری ایران طی این سه روز با مدیران شهری از اتفاقات زلزله و پس از زلزله سخن می‌گویند تا از اتفاقات قبل و بعد زلزله بم به عنوان دانشگاهی برای استحکام‌سازی و مدیریت شهری بهره ببریم، زلزله ای که ۴۰ هزار کشته و هزاران مجروح بر جای گذاشت و در خاطره غمبار ایرانیان باقی ماند.

معماریان یادآور شد: این همایش با سه هدف ایجاد حساسیت در مدیران شهری، آگاهی دستگاههای عضو ستاد بازآفرینی در عمل به تکالیف و تعهدات قانونی شان و ترغیب مردم (سازندگان، انبوه سازان و مالکان شخصی) به حرکت مؤثر در حوزه بافتهای ناپایدار برگزار شده است.

معاون فنی و نظارت شرکت بازآفرینی شهری ایران که در جمع مدیران شهری، تسهیل‌گران و توسعه‌گران بازآفرینی شهر تهران سخن می‌گفت، از تعامل سازمان بازآفرینی شهرداری تهران، اداره کل راه و شهرسازی تهران و شهرداریهای قدس و ورامین در برگزاری سه روزه همایش آموزه های زلزله بم تشکر کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: هنوز در تهران محلاتی داریم که معبر کوچه هایشان یک و نیم متری است و امکان جمع آوری مکانیزه زباله را در این محلات نداریم چه برسد به اینکه امداد رسانی صورت بگیرد.

وی افزود: همگرایی مردم، دولت و شهرداری‌ها برای خیزش یک حرکت مؤثر در بافتهای ناپایدار هدف اصلی برگزاری این همایش است.