هشدار وزش باد و گردوخاک در ۱۲ استان کشور/ توصیه‌های کشاورزی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی، سامانه تشدید گرادیان فشاری و انتقال گرد و غبار از کشورهای همسایه امروز یک‌شنبه و فردا دوشنبه موجب وزش باد شدید همراه با گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در ۱۲ استان کشور می‌شود.

یک‌شنبه جنوب تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، اصفهان، جنوب خراسان جنوبی، نیمه شرقی سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان و دوشنبه جنوب تهران، قم، مرکزی، اصفهان، جنوب خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان با این شرایط مواجه می‌شوند.

این سامانه در مناطق مستعد مخاطراتی همچون توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان را به همراه دارد.

پرهیز از کویر نوردی، عدم جابه‌جایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها و بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی توصیه شده است.

رگبار باران و تگرگ در ارتفاعات مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل

سامانه دوم تشدید فعالیت سامانه بارشی اعلام شده که امروز و فردا موجب رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در نواحی مستعد تگرگ در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل و ارتفاعات مازندران می‌شود.

روز دوشنبه این سامانه در شمال و غرب آذربایجان غربی، شمال شرق آذربایجان شرقی، مرکز و جنوب اردبیل و ارتفاعات مازندران فعال خواهد شد.

جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌ای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی برای این سامانه پیش‌بینی شده است.

سازمان هواشناسی به احتیاط در سفرها به ویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی و پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع توصیه کرده است.

توصیه به کشاورزان

لازم است نسبت به اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن‌ها به مکان‌های مسقف توجه شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/6160262/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%DB%B1%DB%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C