وظیفه معمار چیست؟

پروژه طراحی ساختمان اداری جی زمانی به دفتر معماری “سرسایه” ارجاع داده شده بود که ساختار اولیه آن کاملا ساخته شده بود. سبک معماری ساختار شکنانه را چگونه تشخیص دهیم؟ 1. برای اعضایی که بار یک طبقه را تحمل می کنند، Lo نباید کمتر از 0.5 و برای اعضایی که بار دو طبقه و بیشتر را تحمل می کنند نباید کمتر از 0.4 باشد. معمار میتواند نقش یک مهندس را بازی کند اما نباید فراموش شود که هر یک از این دو حرفه، تعریف مشخصی دارند. با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در هر دو بخش طراحی و ساخت امروزه پتانسیل بالایی در احداث بناهای خلاقانه و دست آزاد فراهم شده است. قبل از اقدام به تهیه نقشه ابتدا باید مدارک زمین را به شهرداری بفرستید تا آنها را تایید و یک دستور تهیه نقشه برای شما تعیین کند که شما با توجه به آن موظف هستید نقشه خود را طراحی کنید. بعد از آن، نقشه باید مجددا به شهرداری فرستاده شود و بعد از تایید نهایی یک پروانه ساخت که همان شناسنامه ساختمان است را برای شما صادر می کند.

به عنوان مثال یک مهندس طراح باید از تفاوت بین وزن سقف تیرچه بلوک با سقف ساخته شده از عرشه فولادی اطلاع داشته باشد؛ اما او زمان کافی و شرایط مناسب برای محاسبه وزن این مواد را در آزمایشگاه ندارد. بهعنوانمثال تنها ضریبی که برای محاسبه حاشیه ایمنی در آن لحاظ شده است ضریب اطمینان بوده و باید از ضریب بیشتری استفاده شود. مقاومت این سنگ ساختمانی در مقابل سرما و گرما و همین طور خاصیت تخلخل آن برای استفاده از کف پوش ساختمان برای جلوگیری از سر خوردن کاربردی کرده است. به منظور اعمال این نظارت مراجع و اشخاص یاد شده در ماده ۳۴ موظفند در صورت درخواست حسب مورد اطلاعات و نقشه های فنی لازم را دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و در صورتی که وزارت یاد شده به تخلفی برخورد نماید با ذکر دلایل و مستندات دستور اصلاح یا جلوگیری از ادامه کار را به مهندس مسوول نظارت و مرجع صدور پروانه ساختمانی ذیربط ابلاغ نماید و تا رفع تخلف، موضوع قابل پیگیری است. آنچه سبک معماری مدرن را نسبت به دیگر سبک ها مشخص می کند، چگونگی به کارگیری مصالح و همین طور تکنیک های طراحی و ساختمانی به کار رفته در یک پروژه است.

شرکت مهندسی آنلاین سازه مجری طراحی سازه های فولادی و بتنی با همکاری با مهندسان مجرب و متخصص، تمهیداتی را در نظر گرفته است تا پروژه مشتریان به بهترین نحو ممکن و با رعایت اصول و استانداردهای روز دنیا صورت گیرد. معماران OFIS برای استفاده حداکثری از موقعیت منظره در شهر سرکلیه اسلوونی، پروژه مسکن اجتماعی هایراک آپارتمان ها را طراحی کردند تا بیشتر واحدها به کوه ها و مزارع مجاور نگاه کنند. جدول بار مرده ساختمان می تواند به عنوان یک ابزار با ادبیات مشترک برای دست اندر کاران ساختمان استفاده شده و موجب تسهیل در طراحی و اجرا شود. همانگونه که نمای ساختمان برای کارفرما بسیار مهم می باشد،باید دربعضی موارد سلیقه کارفرما برای مشخص شدن سبک طراحی نما مشخص شود. بعد از آن بتن ریزی درون قالب ها صورت می گیرد و تا زمان خشک شدن باید قالب ها در جای خود ثابت بمانند.

در معماری داخلی، عموماً به عنوان هنر طراحی محیط، فرم و عمل نامیده میشود، معماری داخلی فرآیندی است که از طریق آن فضای داخلی ساختمانها به واسطهی کاربری آن طراحی میشود، مربوط به تمام جنبههای استفاده انسان از فضاهای سازهای است. به همین دلیل بایستی اطلاعات مدونی از قبل آماده شده باشد که طراحان ساختمان و مهندسان محاسب بتوانند به عنوان یک ابزار مشترک از آن ها استفاده کنند. با توجه به ظهور مصالح نوین و کاربرد آن ها در ساختمان سازی نیاز به ارائه اطلاعات به روزتری از مشخصات فیزیکی و چگالی آن ها وجود دارد. برای حل این مشکل، مهندسان بتن را پیشنهاد میکنند که به دلیل وجود فولاد، رفتار مناسبتری در برابر مقاومتهای کششی دارد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت انجام هرگونه تخلف، شهرداری شما را ملزم به پرداخت جریمه نقدی می کند و اگر تخلف خیلی شدید باشد امکان باطل شدن پروانه ساخت یا دستور تخریب بخش تخلف شده ساختمان از طرف شهرداری وجود دارد. تابلوهای ساخته شده توسط تابلوسازی نامور از مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی برخوردار هستند و در اثر وجود عوامل طبیعی مثل بارش باران و یا تابش نور خورشید؛ دچار آسیب و فرسودگی، نخواهند شد. از آنجایی که وزن افراد داخل ساختمان، تراکم محل قرارگیری بارهای زنده ساختمان و جابه جایی این بارها در داخل ساختمان و در نتیجه محل اثر بار بر روی ساختمان، میزان ثابت و مشخصی ندارد، مقدار دقیق بار زنده را نمی توان به راحتی برآورد کرد. اگر علاقه به این گرایش دارید اثر آن را میتوانید به راحتی در محیط پیرامونتان مشاهده کنید. چه بسا شرکت هایی که به سبب همین محیط کاری طراحی شده خود، قراردادهای تعمیر و بازسازی بسیاری را از ناحیه مراجعه کنندگان خود در اختیار گرفته اند. عواملی که در طراحی تاسیسات ساختمانی به خصوص تاسیسات مکانیکی مهم است، شامل: شرایط معماری ساختمان، شرایط اقلیمی محل احداث ساختمان، فیزیک و نحوه ساخت ساختمان است. به همین دلیل متخصصان حوزه مصالح ساختمانی و ارگان های نظارتی مربوطه بایستی تمهیداتی در این زمینه بیندیشند تا اطلاعات پراکنده به صورت واحد و قابل استناد ارائه شوند.

بعد از خشک شدن، کف خانه را با موزاییک، کاشی یا هر چیز دیگری می پوشانند و سپس آب بندی می کنند تا از استحکام آن مطمئن شوند. بار مرده وارد بر سایر اجزای ساختمان نیز با روش مشابه قابل محاسبه بوده و با کنار هم قرار دادن اطلاعات محاسبه شده برای اجزای مختلف ساختمان، می توان جدول بار مرده ساختمان را به صورت یکپارچه ارائه نمود. دوباره برای محاسبه بار زنده کف ها نیز باید به سراغ آیین نامه مقررات ملی ساختمان برویم و طبق جدول محاسبه کنیم. ابتدا با استفاده از قالب های چوبی محلی که باید بتن ریزی شود را قالب بندی می کنند. اطلاعات ارائه شده در جدول بار مرده ساختمان می تواند به عنوان یک نمونه و الگوی کاری برای مهندسان و فارغ التحصیلانی که به تازگی وارد بازار کار شده اند نیز استفاده شود. اگر همراه ما در خط معمار باشید، دیدید که در طی مطالب مختلف نمونه های متعددی از این نماها را برای شما به اشتراک گذاشتیم. ما ۱۱ مورد از بهترین نمونه های ساختمان ها و پل های جدید کشور را در اینجا جمع آوری کرده ایم و موردبررسی قرار داده ایم. جدیدترین مجسمههای شناخته شده در آفریقا متعلق به کشور نیجریه و مربوط به سالهای ۵۰۰ قبل از میلاد تا ۲۰۰۰ بعد از میلاد میباشند که نمایانگر سرهای سفالی و تندیسهایی از انسان میباشند.

3. بارهای زنده محل هایی که مستعد اجتماع و ازدحام جمعیت هستند کاهش نمی یابد. لازم است بدانید که طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در ایران و در سال ۱۳۷۷، به ساختمان هایی که بالای شش طبقه داشته باشند ساختمان بلند مرتبه اطلاق می شود. در ایران ساختمان بلندمرتبه طبق مصوبه سال ۱۳۷۷ شورای عالی شهرسازی و معماری به ساختمانهای بالاتر از شش طبقه گفته میشود. بیگناهان نه دیالوگهایی پُرطمطراق دارد و نه پیچشهایی پُرمدعا که مخاطب را سرگرم خودش کند، تنها و تنها داستانی ساده را پیش میبرد که هر کسی طبق تجربهی خودش میتواند با آن ارتباط برقرار کند. این ساختمان در تهران قرار دارد و توسط گروه معماری باراد اجرا شده است. تصرف های صنعتی که برای تولید و ساخت کالای غیر قابل سوختن استفاده شده و در حین فرآیندهای تولید ، کارهای تکمیلی و بسته بندی ، با هیچ گونه خطر حریق همراه نیستند ، تحت گروه (ص-2) بسته بندی می شوند . وقتی کار اجرا به پیمانکار واگذار می شود باید یک گروه اجرای کامل داشته باشد و مسئولیت انجام تمام کارها را بر عهده بگیرد. اجرای این مرحله نیز به استحکام اسکلت ساختمان در آینده کمک به سزایی می کند؛ برای همین باید با دقت و درست انجام شود.

در مورد بیمه همین بس که بدانیم با بیمه کردن مال و اموالمان، تنها هزینه ناچیزی را باید پرداخت کنیم که این در واقع هزینه نیست، چون به نوعی سرمایهگذاری محسوب میشود. برای اینکه این صنعت در ایران با استاندارد های روز دنیا پیشرفت کند باید ابتدا بتواند مشکلات و موانعی زیادی را از میان بردارد. مقالات ساختمانی زیادی راجع به صنعت ساختمان سازی و مشکلات مربوط به آن در ایران نوشته شده است. جدول بار مرده ساختمان با توجه به اجزای تشکیل دهنده هر ساختمان متفاوت بوده و عمدتاً شامل اطلاعات مربوط به بار مرده وارد بر سقف، دیوار، راه پله و کف می باشد. در این مرحله داخل گود را به لایه ده الی پانزده سانتیمتری از بتن مگر پر می کنند. افزایش ضریب ایمنی در مرحله طراحی ساختمان، ارتباط مستقیمی با این امر دارد که مهندس طراح، برآورد دقیق و نزدیک به واقعیت از اجزای تشکیل دهنده ساختمان داشته باشد. به همین دلیل محاسبات بار مرده وارد بر دیوارها نیاز به دقت و ریزبینی دارد تا همه اجزای تشکیل دهنده دیوار در جدول بار مرده ساختمان لحاظ شود. برای آشنایی بیشتر با جزییات این پروژه به مطلب طراحی دفتر اداری مدرن، خلاقیت و انرژی در دفتر مرکزی پتروشیمی رازی سری بزنید.

در این مرحله نیز لازم است کاشی ها تراز شوند که این کار با شاقول انجام می شود. این کار برای تراز کردن دیوارها انجام می شود. در طراحی داخلی از لایه های توپوگرافی نیز الهام گرفته شده و اتاق ها نیز شبیه بلوک های یخی بنظر می رسند. حتی یک شب اقامت در این مجتمعهای لاکچری برای بسیاری از افراد شبیه به یک رویاست! دیوارها عمدتاً نقش انتقال بار از سقف به کف ساختمان را به عهده دارند و می توانند دارای پوشش نما یا بدون پوشش نما باشند. افکارتان را بدون ترس و دلهره بنویسید. بنابراین قبل از هر چیز سقف باید به گونه ای طراحی شود که بتواند وزن خود را تحمل کند.

سپس پی ساختمان را با میلگردهای مش شده آرماتوربندی می سایت karaj-home کنند. این آرماتوربندی در این بخش بسیار حیاتی و مهم است زیرا کل ساختمان قرار است بر روی آن بنا نهاده شود پس باید با دقت و ظرافت انجام گیرد. نکته قابل توجه که در محاسبه بار مرده سقف ها وجود دارد این است که باید توجه داشت سقف مورد محاسبه، به عنوان یک پوشش بین طبقاتی می باشد یا به عنوان پشت بام در طبقه آخر ساخته شده است. هر دوی این اسکلت ها اگر با توجه به معیارها و استانداردهای روز دنیا اجرا شوند ایمنی خوبی برای کل سازه به وجود می آورند. طبق گفته آیین نامه مقررات ملی ساختمان، به جز بارهای یکنواخت بام، تمام بارهای زنده توزیع شده یکنواخت حداقل، Lo، را می توان بر اساس ملاحظات 6-5-7-2 و 6-5-4-6 از مبحث ششم مقررات ملی ساختمان کاهش داد.

۱۳- تایید ترازنامه سازمان و ارائه آن به مجمع عمومی. این سبک با ملاحظه قوانین کلاسیک یونانیها در هنر، به سبک معماری آنها ظاهری جدید بخشید. اطلاعات قید شده در جدول بار مرده ساختمان، قابل اتکاترین و دقیق ترین اعداد و ارقامی هستند که از ترکیب اندازه گیری های آزمایشگاهی و تجربیات اجرایی متخصصان حوزه ساختمان به دست آمده اند. با صبر و حوصله به تمامی سوالات مشتریانتان، پاسخ کامل دهید. از سوی دیگر، تمامی گزینه های زندگی روزانه ی شهری، از جمله عملکردهای خرده فروشی و خدماتی نیز در این مجتمع مسکونی گنجانده شده است. از سوی دیگر اگر هر مهندس طراح مجبور باشد که وزن اجزای سازنده را محاسبه کند قطعاً با تفاوت های عددی زیادی ناشی از خطا یا تفاوت سلیقه مواجه خواهد شد. مرجع مهندسان عمران در کشور ایران برای محاسبه بار زنده ساختمان و کاهش بار زنده ساختمان، مبحث ششم مقررات ملی ساختمان است که اطلاعاتی آماری برای محاسبه بار زنده ساختمان ارائه می دهد تا این محاسبات را آسان تر کند. این ابزار مشترک به صورت وزن واحد جرم اجزای تشکیل دهنده ساختمان توسط ارگان های نظارتی و متولی حوزه ساختمان هر کشور تدوین و منتشر می شود.

بعد از اجرای کاشی ها و خشک شدن کامل، آنها را با سیمان سفید بندکشی می کنند. در ادامه مطالعات اولیه در این مرحله، باید پروژه را از نظر فنی و اقتصادی بررسی کنید. در ادامه بعد از تعریف اینکه ساختمان چیست به بررسی همه جوانب موجود در این صنعت خواهیم پرداخت. جواب این پاسخ را شاید بتوان در لابلای بررسی تمام جوانب این صنعت در ایران پیدا کرد. با محاسبه حجم هر یک از اعضا و ضرب نمودن آن در وزن واحد مصالح تشکیل دهنده هر عضو ساختمان می توان بار مرده آن عضو از ساختمان را محاسبه نموده و در جدول بار مرده ساختمان لحاظ کرد. در ادامه به بررسی مراحل مختلف محاسبه بار مرده وارد بر سقف و دیوارهای ساختمان می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید تا صفر تا صد ساختمان سازی را آموزش ببینید. ساختمان سازی صنعتی روبه رشد در ایران است. یکی از مهمترین تفاوت های این دو اسکلت در قیمت و هزینه آنهاست و از آنجا که قیمت آهن از بتن بیشتر است بنابراین اسکلت بتنی برای سازندگان اقتصادی تر به نظر میرسد. ساختمان در واقع سازه ای است که از مصالحی همچون آجر، سنگ، بتن، آهن و غیره ساخته می شود و میتواند فضا را به دو قسمت درون و بیرون تقسیم کند.