پای رستم قاسمی در میان است؛ وضع بد واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر

وی با بیان این‌که ۸۰ هزار واحد دیگر دارای عارضه است، گفت: اینها یا فاقد متقاضی هستند، یا این‌که پرونده‌ها در دادگاه است یا در مرحله داوری است، بیشتر این عارضه‌ها در ید ما نیست. آن چیزی که از مسکن مهر که محدودیت منابع مالی دارد ۲۵ هزار واحد است. بر اساس آخرین آمار بانک مسکن،‌ تا امروز بالغ بر ۲۳۵ هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی نشده است. بانک اعلام کرده است ۸۰ هزار واحد از این تعداد به اتمام رسیده به‌دلیل مشکلات مربوط به انشعابات آب، برق،‌ گاز یا عدم اتمام آماده‌سازی فروش اقساطی نشده‌اند.

به گزارش تسنیم، یکی از متولیان مسکن مهر، شرکت عمران شهرهای جدید ایران است. علیرضا جعفری بهمن ماه سال گذشته در قامت سرپرست این شرکت با وعده تحویل واحدهای مسکن مهر نیمه‌تمام در سال آینده (۱۴۰۱)، گفته بود: زیرساخت‌های باقیمانده مسکن مهر با تمهیدات بانک مسکن تکمیل می‌شود.

15 ماه از ابلاغ رستم قاسمی گذشت؛ وضع واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر بدتر شد

۲۱۷ ۳۵


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1698116/%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D8%A8%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%85%D9%87%D8%B1

وجود ۲۳۵هزار واحد مسکن نیمه‌تمام در کشور

برخی متقاضیان مسکن مهر بیش از ۱۳ سال است که در انتظار تحویل واحدهای خود به‌خصوص در شهرهای جدید هستند، انتظاری که با ابلاغ ۱۰ راهبرد رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی بارقه‌های امید را در دل این متقاضیان بی‌خانمان زنده نگه‌داشت، اما به‌نظر می‌رسد فعلاًً تکمیل این واحدها و تحویل آنها به‌خلاف برخی اظهارات خوشبینانه در اولویت زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی قرار ندارد.

جعفری اواخر ماه گذشته با اعلام این‌که ۶۵۴۳ واحد مسکن مهر پرند نیمه‌تمام است، گفته بود: کل واحدهای مسکن مهر شهر جدید هشتگرد ۴۸۹۲۳ واحد است که از این تعداد ۳۸ هزار و ۴۰۴ واحد در تعهد شرکت بوده و دارای متقاضی است، از این تعداد ۳۰ هزار و ۹۶۹ واحد فروش اقساطی شده است و ۷۱۲۱ واحد باقی مانده است که تا پایان سال جاری تکمیل و تحویل متقاضیان می‌شود.

وی با ابراز این‌که از ۳۳ هزار واحد مطابق آمار شهرهای جدید حدود ۱۷ هزار واحد یا به طرح ملی مسکن تبدیل شده یا در شرف تبدیل هستند،‌ اظهار کرد: مشکلات مساکن مهر را در قالب این برنامه‌ها حل می‌کنیم. بر اساس اعلام بانک ۳۸ هزار واحد نیمه‌تمام است که ما می‌گوییم ۲۵ هزار واحد است، اختلاف ۱۳ هزار واحد نیز به‌دلیل محاسبه نکردن واحدهای فاقد متقاضی است.

وی با یادآوری این‌که ۴۰ هزار واحد مسکن در تعهد شرکت عمران شهرهای جدید است که باید تکمیل و تحویل شود، تصریح کرد: با تأکید وزیر راه و شهرسازی این تعهدات در ابتدای سال آینده (۱۴۰۱) به‌طور کامل تکمیل می‌شود و به اتمام می‌رسد و تحویل متقاضیان خواهد شد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با اشاره به این‌که ۲۰ هزار واحد بدون این‌که فروش اقساطی شود تحویل متقاضیان شده است،‌ گفت: با وجود بخشنامه‌های متعدد،‌ هنوز این مشکل برطرف نشده است. البته حدود ۶۰ هزار واحد فورش اقساطی نشده بود که با پیگیری‌های صورت‌گرفته حدود ۳۵ هزار متقاضی و مالک برای فروش اقساطی مراجعه کرده‌اند.

یک ماه بعد از این ابلاغ رستم قاسمی، قائم‌مقام سابق وزیر راه و شهرسازی تعداد واحدهای باقیمانده مسکن مهر را ۲۳۵ هزار واحد اعلام کرد. احمد اصغری مهرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفته بود: کل واحدهای مسکن مهر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بود که از این تعداد یک میلیون و ۷۶ هزار و ۶۰۰ واحد دولتی بود، به‌عبارت دیگر این واحدها در اراضی دولتی ساخته شده بود اعم از تفاهمنامه‌های سه‌جانبه و تعاونی‌های مسکن، از این تعداد ۸۴۳ هزار واحد پروژه‌های خودمالک بود که در قالب آن واحدهای مسکن مهر در زمین‌ مردم ساخته شده و فقط از تسهیلات ارزان‌قیمت دولتی برای ساخت‌وساز استفاده شده است، این قالب پروژه‌ها هیچ مشکلی نداشتند و هزینه‌ای را به دولت تحمیل نکردند.

مهرآبادی تأکید کرد: بنابراین ساخت ۸۰ هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده است، ‌۲۰ هزار واحد تحویل شده است که ۱۳۵ هزار واحد از آن ۲۳۵ هزار واحد اعلام‌شده بانک مسکن می‌ماند، از ۱۳۵ هزار واحد باقیمانده نیز ۲۰ هزار واحد مشکل حقوقی دارند.

در حالی بیش از ۲ ماه از وعده مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران برای تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر می‌گذرد که وی در جدیدترین اظهارنظر خود بدون اشاره به خلف وعده تحویل از نیاز به حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان برای تکمیل این واحدها خبر داده است.

اوایل شهریور ماه سال گذشته (۱۰ شهریور ۱۴۰۰) رستم قاسمی چهارمین وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای خطاب به معاونان، رؤسا و مدیران عامل سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه با ابلاغ ۱۰ راهبرد وزارت راه در حوزه مسکن و حمل‌ونقل دستور داد نحوه اجرای برنامه‌های هرکدام از اقدامات راهبردی توسط متولی یا متولیان حداکثر یک هفته تهیه و به‌همراه اطلاعات کامل و منابع اعتباری موردنیاز به دبیرخانه مرکزی اقدامات راهبردی وزارت راه و شهرسازی در معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع ارسال شود.

بیشتر بخوانید:

وی با اعلام این‌که ۲۶۲ هزار واحد هم در بافت‌های فرسوده اجرا شده که به اتمام رسیده است، تصریح کرد: این ترکیب پروژه‌های مسکن مهر بوده است. از واحدهای دولتی، کار ساخت ۹۷۰ هزار و ۷۸۲ واحد به اتمام رسیده و ۱۰۵ هزار واحد نیمه‌تمام است، البته این به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ ۲۵ هزار واحد از این واحدها کم‌عارضه هستند، یعنی چیزی که از مسکن مهر باقی مانده و عارضه‌ای ندارد همین تعداد است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در سنوات گذشته کندی در حوزه اجرای تعهدات مسکن مهر روی داد و از سوی دیگر متقاضیان مسکن مهر بعضاً مشکلات و نارضایتی‌هایی داشتند برخی از واحدها باقی مانده است. با تأکید رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم، حل مسئله مسکن مهر و تعیین‌تکلیف آن در دستور کار است.

همچنین، تکمیل همه واحدهای باقیمانده مسکن مهر تا پایان ۱۴۰۰، ایجاد سامانه ثبت اطلاعات برخط واحدهای تکمیل‌نشده مسکن مهر، تسریع در اجرای خدمات روبنایی موردنیاز پروژه‌های مسکن مهر از محل تهاتر اراضی وزارت راه و شهرسازی، پاسخگویی به نیازسنجی مسکن در چارچوب طرح‌های جامع و… از جمله برنامه‌های ابلاغی وزیر راه و شهرسازی بود.

وعده‌ای که محقق نشد

وی با یادآوری این‌که ۳۳ هزار واحد نیز پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰ درصد دارند، افزود: به‌دلیل محدودیت منابع مالی این پروژه‌ها پیشرفت چندانی نداشته‌اند، این واحدها به خودمالک تبدیل می‌شود. واقعیت آن است که با تسهیلات کنونی مسکن مهر این واحدها تکمیل نخواهد شد. بر اساس هماهنگی صورت‌گرفته قرار است پروژه‌های باقیمانده مسکن مهر را با استفاده از تسهیلات طرح ملی مسکن تکمیل کنیم.

به‌نظر می‌رسد ۱۵ ماه بعد از ابلاغ وزیر راه و شهرسازی، معاونان، رؤسا و مدیران عامل سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای برای اتمام پروژه‌های مسکن مهر ندارند.

وی افزود: تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر جزو تعهد شرکت عمران شهرهای جدید است که نیازمند حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار است و بر این کار اهتمام ویژه داریم.

راهبرد شماره ۲ وزیر نهضت ملی مسکن بود؛ متولی این بخش معاونت مسکن و ساختمان است که در همکاری با معاونت معماری و شهرسازی، معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع و شرکت عمران شهرهای جدید به این کار اقدام می‌کند. بخشی از اقدامات مورد انتظار در این بخش نیز شامل پیگیری و نهایی‌سازی جدول اقدام مبتنی بر قانون جهش تولید و تأمین مسکن، تدوین نقشه راه مبتنی بر اولویت‌بندی چگونگی اجرای طرح‌های پشتیبان اقدام ملی مسکن، زمان‌بندی اجرایی عملیات طرح اقدام ملی با حداکثر سرعت ممکن، معرفی افراد واجد شرایط به بانک‌ها جهت اخذ تسهیلات ساخت مسکن موضوع قانون بودجه، و تشکیل فوری صندوق مسکن و تجهیز منابع مالی مطرح در قانون جهش تولید مسکن است.