پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی تومانی مسکن روستایی همچنان در گیر و دار مشکلات

موضوع افزایش قیمت مصالح ساختمانی هم اخیرا یکی دیگر از نگرانی های روستاییان است که باعث شده بسیاری از آنها با مشکل مواجه شوند و کمبود سیمان و مصالح ساختمانی دیگر از جمله فولاد هم باعث شده که بسیاری از آنها پروژه ها را نیمه کاره رها کنند.

۲۰۰ میلیون تومان در حال حاضر کفاف هزینه ساخت را نمی دهد

غضنفری یکی از روستاییان به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اگر تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی را زودتر به ما پرداخت می کردند الان با این مشکل مواجه نبودیم. اکنون با ۲۰۰ میلیون تومان با توجه به این هزینه ها و گرانی ها نمی شود واحد مسکونی ساخت و باید این زمستان هم با واحد نیمه کاره سر کنیم تا شاید فرجی شود و قیمت ها کمی ارزان تر شود.

این در حالی است که اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرده بود که مشکل اعطای وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی برطرف شده و اصلاحیه هایی که این تسهیلات لازم داشت انجام شده و در حال حاضر متقاضیان می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

به گفته معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن، ۶۹ هزار تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی از ۲۰۰ هزار تسهیلات ابلاغ شده و تا هفته آینده سایر تسهیلات ابلاغ خواهد شد.

۲۱۷ ۴۶


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1707459/%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%88%D8%A7%D9%85-%DB%B2%DB%B0%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D8%B1

قنبری یکی از روستاییان متقاضی وام مسکن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: از سال گذشته به دنبال دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی هستم اما هنوز هیچ تسهیلاتی دریافت نکرده ام و از طرف دیگر بانک ها هم در پرداخت این تسهیلات اذیت می کنند.

او ادامه داد: قبول نکردن سفته های زنجیره ای و ضمانت های بانکی و از سوی دیگر عدم پرداخت تسهیلات به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر از مشکلاتی بود که اصلاحیه های آن ها انجام شده است.

بعد از ابلاغ هنوز تسهیلاتی به روستاها نرسیده است

با توجه به آنکه باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی مقاوم سازی و بازسازی شود این مشکلات باید هرچه سریعتر برطرف شده و بازار مسکن روستایی هم جان تازه ای بگیرد.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که بسیاری از سازندگان و متقاضیان از این موضوع هم گله مند هستند .

با وجود کش و قوس های فراوان در تخصیص تسهیلات مسکن روستایی، همچنان بسیاری از روستاییان این تسهیلات را دریافت نکرده‌اند و از سوی دیگر هم برخی از بانک ها در اجرا و پرداخت این تسهیلات همکاری لازم را با متقاضیان ندارند. در این شرایط افزایش هزینه های ساخت و اجرای پروژه ها و همچنین افزایش هزینه های مصالح ساختمانی باعث شده است که بسیاری از روستاییان در همان واحدهای مسکونی فرسوده و غیر مقاوم خود ساکن شوند.

در همین رابطه مجید جودی معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی خوب شده است گفت: در حال حاضر تمامی بانک ها تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی را پرداخت می کنند.

یکی از اصلی ترین مشکلات در حوزه تسهیلات مسکن روستایی قرمز شدن فرم ج دریافت کنندگان است که در حال حاضر بسیاری از متقاضیان با این مشکل مواجه شده اند اما رئیس بنیاد مسکن در پاسخ به این موضوع گفت: به دلیل آنکه برای پرداخت تسهیلات ۲۰۰میلیون تومانی یارانه بسیار زیادی پرداخت شده است و از طرف دیگر به دلیل آنکه بعد از دریافت این تسهیلات بسیاری از سازندگان صاحب مسکن می شوند بنابراین فرم ج متقاضیان پس از دریافت این تسهیلات قرمز می شود.

براساس این گزارش با وجود این مشکلات هنوز بسیاری از سازندگان نتوانسته اند این تسهیلات را دریافت کنند و اصلی ترین چالش ها را هم متقاضیان شهرهای زیر ۲۵هزار نفر دارند که پیش از این تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی به آنها تعلق نمی گرفته و با رایزنی های صورت گرفته این مشکل برطرف شده اما همچنان این متقاضیان در اولویت نیستند.

همچنین حسینی یکی دیگر از متقاضیان این وام می گوید: برای دریافت ضمانت و سفته بانکی بسیاری از بانک ها سختگیری می کنند و به چندین بانک مراجعه کردم هیچ کدام همکاری لازم را ندارند.

بانک ها در پرداخت تسهیلات همکاری می کنند

پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی تومانی مسکن روستایی همچنان در گیر و دار مشکلات

فرم ج متقاضیان مسکن روستایی قرمز می شود