پیگمنت چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

قدمت استفاده از پیگمنت ها به ۳۵۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ هزار کاربردهای پیگمنت چیست سال می رسد. چه وقتی رنگ های خنثی استفاده میشه؟ اما رنگ خمیری چیست، چه کاربردی دارد و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ مستربچ پایدارکنندۀ نور UV: استفاده از این مستربچ ها باعث جلوگیری از اثرات تخریبی و رنگپریدگی محصولات پلیمری در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش میگردد. شرکت تولیدی رابین پلیمر از سال 1396 در راستای سیاست کلی خود مبنی بر ارائه باکیفیت ترین محصولات تولیدی در زمینه انواع گرانول های پلی اتیلن ، بادی ، PP ، هایمپک برای تولید انواع لوله ها ، نایلون های عریض ، نایلون های دسته دار ، تولید قطعات خودرو و قطعات پلاستیکی با در اختیار داشتن ماشین آلات مدرن و آزمایشگاه های مجهز کنترل کیفیت و خلوص بالا با بهترین کیفیت مطابق با استانداردهای جهانی شروع به فعالیت نمود. دیگر مستربچ های افزودنی عبارتند از: ضد حریق،ضد مه گرفتگی، تمیز کننده، کنترل چسبندگی، حفره زا، ضد چسبندگی (Chill-roll Release)، خشک کننده، به تاخیراندازندۀ شعله، کاغذی (Paperlike)، صدفی رنگ (Pearlescent)، تجزیه­ پذیر نوری، ضد میکروبی، مقاوم به ضربه و فسفورسانس.

رنگدانه مصنوعی

این فرایند فیزیکی با فرآیندهایی دیگری همچون فلورسنس، فسفورسانس و دیگر اشکال لومینسانس (تابناکی) که در آنها یک ماده از خود نور ساطع میکند، متفاوت است. اکثر پیگمنت هایی که در رنگ آمیزی جلوه های هنری و بصری به کار می روند رنگدانه هایی خشک به فرم پودری مرغوب هستند.این پودر به یک حامل یا حلال که ماده ای خنثی و بی رنگ است اضافه شده تا پیگمنت را به حالت تعلیق درآورده و به رنگ خاصیت چسپندگی می دهد. چنانچه برای کار هنری و یا صنعتی خود نیاز به خرید خمیر و پیگمنت دارید در این صفحه از پارسا هنر میتوانید انواع خمیر و پیگمنت را مشاهده کنید و پس از یافتن محصول مورد نظر آن را به سبد خرید خود بیافزایید. هنگامی که درحال خرید لوازم آرایشی هستید، بهخاطر داشتهباشید که رنگدانههای پودری را میتوان در جاهایی غیر از پلک نیز استفاده کرد. این افزودنیها گاهی علاوه بر ایجاد رنگ مطلوب محصول نهایی، باعث بهبود و اصلاح خواص فیزیکی، مکانیکی نیز میشود.

گاهی هم رخ میدهد که رنگ پیگمنت به محل خود نفوذ نکند اما رنگ در خود ذره پیگمنت کوچ کند. اگر این پودر آلی با پوست فرد تماس پیدا کرد باید محل تماس را به سرعت با آب و صابون شستشو داد. تفاوت اینها در محل قرار گرفتن و تعداد گروه های هیدروکسیل و متوکسیل آنها در مولکول آنتوسیانیدین است. تفاوت بین پیگمنت و دای این است که پیگمنت در حاکل خود حل نشده و به صورت معلق است اما دای که معمولاً به صورت مایع است در حامل خود حل می شود. رنگ ­های آزو شامل دای و پیگمنت هستند که در این مبحث به ویژگی­ ها، طبقه ­بندی و کاربردهای پیگمنت­ های آزو می­پردازیم. افزودنی­ های مستربچ مقدار زیادی پودر رنگ (پیگمنت)، پرکننده ­های معدنی یا مواد شیمیایی هستند که به سه منظور مختلف شامل، تولید رنگ، بهبود خواص و یا کاهش قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می­ شوند.

پیگمنت ها مهمترین بخش مرکب را تشکیل می دهند که تعیین کننده ۵۰ درصد از قیمت آن هم هستند. سیستم رنگ مانسل در ۱۹۰۵ میلادی پایه سری مدل های رنگی شد و روش هایی برای اندازه گیری رنگ را تعیین کرد.در اوایل قرن ۲۰ام نیز استاندارد سازی ایزو قوانینی تکنیکی برای ساخت پیگمنت و دای ها اعمال کرد. 1- رنگ پوست ذاتی كه عبارتست از میزانی از پیگمانتاسیون ملانین كه به صورت ژنتیكی تعیین شده و در غیاب هرگونه تماس با نور خورشید یا تاثیرات دیگر وجود دارد. رنگ رژ لب با توجه به پوست چهره افراد و یا حتی لباس که بر تن کرده اند تغییر می کند و می توان آنها را جذاب تر و زیبا تر به نظر برساند. پیگمنت ها ماده ای است که در نتیجه جذب انتخابی طول موج، رنگ نور منعکس شده یا عبوری را تغییر می دهد.

برای ایجاد ماده ای با ساختار کریستالی مناسب کلیه مواد تحت واکنش در محلول یا واکنش در حالت جامد یا حتی آسیاب کردن قرار می گیرند. مقاومت حرارتی پیگمنت­ ها تحت تاثیر شرایط محیطی است که پیگمنت­ ها در آن قرار می­ گیرند. این رنگدانهها برای تغییر رنگ رزین به سفید و مشکی و همچنین تیره و یا روشن کردن انواع رنگهای دیگر در رزین مورد استفاده قرار می گیرند. متخصص رنگدانههای معدنی و دکتری شیمی معدنی عنوان کرد که اگر میخواهیم صنعت رنگ و رزین بهعنوان یک صنعت مهم در کشور به بلوغ، پیشرفت و خودکفایی برسد باید به صنایع رنگدانهسازی و پیگمنتسازی توجه شود. افزودنی: به منظور تغییر خواص پلیمرها، مواد شیمیایی افزودنی به مستربچ ها اضافه می شوند که عبارتند از افزودنی های بهبود دهندۀ خواص، پیگمنت ها و پرکننده ها. رنگدانه ماده ای است که با استفاده از جذب طول موج انتخابی خود می تواند رنگ نوری انعکاسی یا انتقالی را تغییر دهد.

نرخ تغییر در افراد متفاوت بسته به اختلال ژنتیکی متفاوت است. به همین منظور افراد باید در هنگام کار با این ترکیب معدنی، از ماسک و عینک مخصوص استفاده نمایند. بعدها از ترشحات بدن جانورانی مثل ماهی، خرچنگ و اختاپوس، خون نوع خاصی از حلزون و شیره درختان نیز به عنوان جوهر استفاده شد. شاید در مقام مقایسه بتوان گفت که رنگ کردن موهای سفید حتی از بی رنگ کردن موی تیره نیز دشوار تر ست. ماسک حاملگی: این نوع ماسک به شکل یک تیرگی پروانهای شکل است که در خانمها و در دوران بارداری بسیار دیده میشود و قسمت مرکزی صورت، پیشانی و پشت لب را تیره میکند.

وقتی بخواهیم پایه رنگامون رو از متوسط به روشن یا به تیره ببریم. یا رنگ رو روی دستتون بریزید و دستتون رو بشورید و آبی که از دستمون میاد رو ببینیم چه تناژی داره. برای صنعت پلاستیک نیز با وجود قدرت رنگدهی متوسط در برابر رو آمدن و مهاجرت به سطح بسیار مقاوم می باشد. از فیکسه کننده نیز جهت افزایش ثبات سایشی استفاده میشود که بروشور و ساختار هر کدام از این ارسال شده است. در صورت دوفاز شدن خمیر رنگ به دلیل مصرف نکردن طولانی مدت و بی حرکت ماندن ظرف، تنها با هم زدن آن مجددا قادر به استفاده از این محصول خواهید بود. رنگ این پیگمنت در بستر پلیمری در 230 درجه سانتی گراد به مدت 5 دقیقه ثابت است. موی خشک و شکننده نمی تواند به خوبی رنگ را در خود نگه دارد و بعد از مدت کوتاهی رنگش از بین خواهد رفت.به اصطلاح موها بدرنگ می شود.

بنابر این متوجه شدید که عمر پیگمنت ها چند سال است و فهمیدیم که پس از 35 سالگی به مرور زمان عمر خود را از دست می دهند و موها سفید میشوند. بههرحال برای ساخت مرکب رنگ دانه ها باید خیس شوند و بحث بر سر خشک شدن و دوباره خیساندن آنها یا استفاده مستقیم و حذف مرحله خشکاندن و آسیاب کردن است (که گفته شد بنا به انتخاب تولیدکننده متغیر است و هنوز دلیل برتری برای هیچکدام از روشها بهاندازه کافی موجود نیست). باید غلظت دهنده در شستشو خارج بشود اما وقتی از امولسیون استفاده میشود غلظت دهنده ایی در خمیر نیست و آب و نفت در مرحلهٔ خشک کردن و تثبیت بخار شده و از پارچه خارج میشود و غلظت دهندههای مصنوعی نیز به دلیل آنکه مادهٔ جامد خشک کمی دارند زیر دست ایجاد نمیکنند و ونیاز به صرف هزینه و مرحله شستشو ندارند.

علاوه بر این این ماده را به صورت مصنوعی سنتز نمود. برای تماس با تامین کنندگان این ماده و ثبت درخواست جهت دریافت قیمت، نمونه، مشاوره و یا پیش فاکتور لطفا فرم درخواست را تکمیل نمایید. در صورت درخواست ویژه در مورد تحویل، لطفا با ما تماس بگیرید. با کمک مستربچ، پلاستیک مورد نظر را می توان به رنگ ­های مختلفی در آورد. نانو افزودنی­ ها: مستربچ ­های نانو پایهPE ، PP و UPVC به منظور بهبود خواص مکانیکی و ضربه پذیری به کار می­ رود. در امریکا این پیگمنت بسیار پرمصرف بوده و مصرف عمدتا در مرکب های چاپ جلد مجلات به کار می روند. از آنجا که ضریب شکست چسب نقش مهمی در محدود کردن پراکندگی نور دارد ، داشتن ذرات در یک فیلم رنگی (سطح مساحت) برای ایجاد یک لعاب شفاف نورانی بسیار مهم است. در حالی که بسیاری از مواد در طبیعت دارای این چنین خواصی هستند، پیگمنت هایی که کاربردهای عملی دارند در دمای معمولی پایدار بوده و از قدرت رنگ پذیری بالایی برخوردارند.

در این روش گاز طبیعی در دمای 1100 تا 1650 درجه سانتیگراد ، به هیدروژن و کربن شکسته میشود. 3. مقاومت حرارتی پیگمنت معدنی نسبت به نوع آلی آن بسیار بیشتر بوده و می تواند تا دمای 300 درجه سانتی گراد پایداری و مقاومت دارد. پیگمنت بایستی در دمای محیط به شکل جامد باقی بماند. پیگمنت­ هایی که برای رنگ­ های پوششی با کاربردهای عادی مصرف می ­شوند مانند رنگ­ پوش­ هایی که برای چوب و داربست ­های فلزی به کار می ­روند باید در برابر دمای ناشی از تابش نور روز به ویژه امواج ماوراء بنفش خورشید مقاوم باشند و ساختار خود را حفظ کنند. پیگمنت­ های آزو به دلیل سنتز آسان و عملکرد تکنیکی خوب بزرگترین گروه پیگمنت ­های آلی هستند. از ویژگیهای پودر تیتان فیلو میتوان به قدرت پوشانندگی زیاد، جلادهندهگی بالا و پخش شدن آسان اشاره نمود.

از دیگر ویژگی های آن می توان به اشکال متفاوت آن اشاره کرد.این رنگدانه ها به صورت کروی، سوزنی، مکعبی، ورقه ای و گره گره هستند. از پرکاربردترین این پیگمنتها در صنعت ایران میتوان به پیگمنت زرد پرتقالی و لیمویی اشاره نمود. از ترکیبات خاصی از کروم برای تهیه زرد، نارنجی و سبز استفاده میشود، در حالی که ترکیبات مختلف کادمیوم زرد روشن، نارنجی و قرمز درخشان ایجاد میکند. در خمیر چاپ پیگمنت از کاتالیزور نیز استفاده میشود مخصوصا مواقعی که امکان افزایش دما نباشه. این مورد نیز با خاصیت آنتی اکسیدانی خود، ریسک ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان مثانه را کاهش می دهد. روش های تولید جدید در این پیگمنت ها و بهبود در ساختار معمولا ثبات ها ذکر شده در بالا را به خصوص در مورد پیگمنت محبوبی چون 57:1 افزایش داده است.

مستربچ شفاف کننده PP یا هسته ­زا: این مستربچ ها شفافیت پلی پروپیلن را از طریق سازمان دهی مولکولی در حین فرآیند افزایش می دهند. فرآیند تولید با آسیاب کردن پودر آلومینیوم اتمیزه به ذرات ذرات مورد نظر و ترکیب آن با حلال آغاز شده و با اضافه کردن مواد افزودنی ادامه مییابد. مواد جامد تزئینی هستند که در شکل و اندازههای مختلف به صورت معلق در حلال های تهیه شده و بکار میروند. پیگمنتها (رنگ دانه ها) مواد جامد زینتی هستند که در شکلها و اندازههای مختلف، در مرکبهای چاپ به کار میروند و مشتمل بر مواد سیاهوسفید و یا رنگی هستند. طیف نور حادثه بر ظاهر یک رنگدانه تاثیر می گذارد.

ظاهر این رنگ ­ها به زاویه دید ما بستگی دارد و زمانی از این رنگ ­ها استفاده می­شود که درخشش نرم، اطلسی یا فروغ فلزی مطلوب به نظر برسد. این فرمول برای لعاب ­های گوناگون نیز قابل استفاده است. 48:2 قابلیت مصرف در رنگ های کوره ای، نیترو و سیستم های مشابه را نیز دارد. این رنگدانه در برخی سیستم های امولسیونی نیز یافت می شود. سازگارکننده (پخش کننده): وجود سازگارکننده از طرفی باعث ایجاد ترشوندگی بر سطح رنگ­دانه و در نتیجه پخش بهتر پیگمنت می­ شود و از طرف دیگر بدون آن­ که روی کیفیت رنگ محصول اثر بگذارد، پلیمر را نیز پایدار می­ کند. در موارد خاص، پیگمنت های آلی می توانند با پیگمنت های معدنی برای ایجاد رنگ های پر جنب و جوش نیز استفاده شوند. در شرکت الوان ثابت از مستربچ پر کننده جهت بالا بردن کیفیت محصول، خواص مستربچ و کاهش هزینه ها استفاده می شود.

پیگمنت های سرامیکی پیگمنت هایی معدنی هستند که در لعاب ها، اجسام سرامیکی، سرویس های بهداشتی، کاشی و موزاییک، گرانیت ها و غیره استفاده می شوند و نسبت به درجه حرارت های بالا (1000 درجه سانتیگراد و بالاتر) مقاوم هستند. رنگ ها در درجه اول در صنعت نساجی و کاغذ استفاده می­شوند ، رنگدانه ها در صنایعی مانند رنگ آمیزی رنگ ، جوهر ، مواد آرایشی و پلاستیکی استفاده می­شوند. در مورد کاربردهای آرایشی مثل پنکیک و رژ لب خلوص نمونه بسیار حائز اهمیت است و در برخی کشورها قوانین مربوطه تصویب و اجرایی شده است.

2. پیگمنت معدنی، دارای رنگ سفید و سیاه بسیار براق بوده که برای ایجاد این نوع رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. از این مستربچ ها جهت پایدارسازی پلیمر در برابر عوامل اکسایش در فرآیند تولید استفاده می شود. همانطور که می دانید خمیر پیگمنت آلومینیوم نسبت به پیگمنت پودری بهتر می باشد، از پیگمنت آلومینیوم به عنوان جلوه بصری و همچنین مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود و این باعث شده که استفاده از آن راحت باشد اما پیگمنت پودر باعث آلودگی محیط کار و علاوه بر آن باعث ایجاد اختلال و یا حتی آتش سوزی می شود. در محیطهای اسیدی و بازی مقاوم هستند و به محیط زیست صدمه نمیزنند. برای داشتن رنگ­ های مقاوم به حرارت استفاده از پیگمنت­ هایی با این خصوصیت در فرمولاسیون رنگ­ ها ضروری است. پیگمنتهای مصرف شده در ساخت این خمیررنگها همگی مقاوم به UV و نور خورشـید بوده و در صورت استفاده از رزین یا ژلکوت مقاوم به UV، طول عمر و پایـداری مناسبی برای قطعات تولید شده فراهم میگردد.