پی ال سی plc چیست نحوه عملکرد پی ال سی plc مفهوم plc

در پی ال سی ما نتیجه عمل را می بینیم ولی در کامپیوتر فقط اطلاعات را می بینیم. پی ال سی ها در خیلی از وسایل و لوازم دنیای اطراف ما استفاده می شوند. اگر می گوییم اکنون دوره صنعت است، بهتر است بگوییم دوره PLC است. اگر شغل شما مرتبط به ماشین سازی، بسته بندی، مواد شناسی، مونتاژ خودکار یا یکی از صنایع بی شمار است ، تقریبا تمامی لوازمی که نیاز به نوعی کنترل الکتریکی دارند، نیازمند PLC هستند.

برنامه نویس PLC شوید

پی ال سی plc چیست نحوه عملکرد پی ال سی plc مفهوم plc

برای ادامه آموزش PLC و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ماژول‌های پی ال سی، جزئیاتی در مورد پردازنده و همچنین ماژول‌های ورودی و خروجی می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید. پی ال سی و کامپیوتر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و به همین دلیل بیشتر قطعات این دو دستگاه شبیه به یکدیگر است. مهم ترین اجزای پی ال سی plc عبارت هستند از ماژول ورودی، ماژول خروجی، واحد پردازشگر مرکزی یا ماژول منبع تغذیه که در پی ال سی به صورت کامپکت یا ماژولار نصب می شوند. معمولاً پی ال سی هایی که دارای ساختار یکپارچه یا کامپکت هستند نسبت به پی ال سی های ماژولار قیمت پایین تری دارند. در گذشته برای کنترل کردن فرآیندهای مکانی و دستگاه های صنعتی از رله یا تایمر استفاده می شد. اما امروزه پی ال سی plc جایگزین تجهیزاتی چون مدار فرمان الکتریکی، تایمر و بانک رله شده است.

انواع مختلف PLCها کدام است؟

از آنجایی که سرعت عملکرد و پاسخ دهی PLC در حدود میکرو ثانیه و نهایتا میلی ثانیه است. لذا زمان لازم برای انجام هر سیکل کاری ماشین بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته و این امر باعث افزایش میزان تولید و بالا رفتن بازدهی دستگاه می شود. ز آنجایی که پی ال سی توان بسیار کمی مصرف می کند، توان مصرفی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

نوع خروجی رله ای برای دستگاه های خروجی AC و DC مناسب ترین هستند. PLC خروجی ترانزیستوری از عملکرد سوئیچ استفاده می کند و در داخل ریز پردازنده از آن استفاده می شود. لازم بذکر است که با توجه به اندازه فیزیکی، PLC به میکرو و نانو تقسیم می شود. در برخی از تابلو های برقی که در موتور خانه ساختمان ها قرار دارد و یا سیستم هایی که با دو یا چند موتور الکتریکی کار می کنند همچنین تولیدی های صنعتی کوچک و … از پی ال سی ها استفاده می شود. وجود پی ال سی برای استفاده در محیط های صنعتی سخت بسیار ضروری است. پی ال سی ها را می توان بر اساس اندازه، میزان ورودی ها، حافظه و غیره به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد .

  • PLC داری تعدادی ورودی و تعدادی خروجی است، که ورودیهای آن می توانند سنسورها ، شستی ها و سویچ های برقی باشند و خروجی های آن نیز می توانند لامپ ها ، کنتاکتورها و موتورها و … باشند.
  • پی ال سی هایی که توان اجرای زبان های پی ال سی از جمله ladder و …
  • بعضی از PLC‌های مجتمع اجازه اتصال ورودی/خروجی‌های اضافه را می‌دهند تا آن‌ها حدودی مدولار باشند.
  • برای شروع به کار کافیست با پروژه های کوچک پیش بروید و بعد از انجام چندین پروژه ی ساده،کم کم به سمت پروژه های پیچیده تر بروید و میزان درآمد خود را افزایش دهید.
  • کلیه حقوق برای سایت تکنو کلید محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری غیرمجاز می باشد.

با استفاده از ماژول های ارتباطی DeviceNet و Profibus، محصولات Delta PLC از انعطاف پذیر ترین خطوط تولید در صنعت می قیمت plc باشند. اکنون که به صورت کامل با این تابلوهای برق آشنایی پیدا کرده اید، زمان ان رسیده است تا با نحوه کار آن ها بیشتر آشنا شوید. این تابلوها دارای ورودی و خروجی های مختلفی هستند تا امکان برقراری ارتباط را با سایر دستگاه های صنعتی، مهیا کند. در کنار این تابلوها از یک دستگاه دیگر به عنوان رابط بین تابلو برق و انسان استفاده می شود که به آن HMI، که مخفف Human Machine Interface است، گفته می شود . معادل تحت اللفظی این عبارت کنترل گر منطقی برنامه پذیر خواهد بود. این کنترل گر ها قابل برنامه ریزی بوده و می توانند برای اهداف به خصوصی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

از پی ال سی ها استفاده می شود.

جایی که مجموعه‌ای از رله‌ها، وظیفه کنترل و خاموش/روشن کردن دستگاه‌های خروجی را به عهده داشتند. در برخی از این سیستم‌ها تعداد رله‌ها اینقدر زیاد می‌شد که یک محفظه شامل رله و بانک رله تشکیل می‌داد. امروزه تابلوهای كنترل معمولی ( رله‌ای ) خیلی كمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

‏plc چگونه کار میکند؟