چرا قیمت مسکن به شدت گران شد؟ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداو سیما، علیرضا شهبازی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه رو در رو رادیو گفتگو در پاسخ به این سوال که؛ در رسانه‌ها خبری که به شدت دست به دست می‌شود و و در حجم بسیار بالا، موضوع افزایش قیمت مسکن است با این عنوان که افزایش عجیب قیمت مسکن در بازار چطور می‌شود که یک متر خانه یعنی خانه متری ۱۵ میلیون تومان گران بشود این رو تأیید می‌فرمایید؟، گفت: همین طور است و در واقع در سال‌های قبل شاهد افزایش سرسام آور قیمت مسکن بودیم البته یک میزان آن طبیعی بوده به علت بالا رفتن قیمت مصالح است ولی مقدار زیادی ناشی از جوی است که در جامعه حاکم بوده و شاهد افزایش قیمت و در نتیجه نارضایتی مردم به خصوص کسانی که مستأجر هستند و خانه ندارند بودیم شاهد بودیم که خیلی‌ها حتی نتوانستند خانه اجاره کنند داخل شهرهای بزرگ و به حاشیه شهرها کشانده شدند و در نهایت ناچار شدند که بروند مسکن را به صورت اجاره‌ای تأمین کنند که خودش یکی از نگرانی‌هایی است که در جامعه وجود دارد. یعنی اگر بخواهیم نگاه کارشناسی داشته باشیم یک تورم متوسط یا سالیانه‌ای داریم بر اساس این تورم آنچه که الان اتفاق افتاده بیشتر از آن تورم است.

خیلی از مردم دیگر توان خرید مسکن ندارند و نمی‌توانند حتی اجاره و رهن از توان خارج شده و به حاشیه‌ها روی می‌آورند، با وضعیتی که وجود دارد خیلی راه‌ها بررسی شده و خیلی کارها شده و نتوانستیم جلوی افزایش قیمت مسکن را بگیریم، با این وصف الان چه دور نمایی برای صنعت مسکن می‌بینید؟
در رابطه بازار مسکن پایه گذار افزایش مسکن در هر دولتی با توجه به وعده‌هایی که داده می‌شود و عدم اجرای آن باعث می‌شود که افزایش قیمت داشته در زمان آقای احمدی نژاد مسکن مهر واقعاً اشکالاتی داشت ولی حرکت ارزشمندی بود که در آن ۲ میلیون خانه تحویل داده شده و بعداً در دولت آقای روحانی وزیر مسکن آقای آخوندی اعتقادی بر مسکن مهر نداشت و آقای آخوندی نتوانست کاری انجام بدهد. ان شالله دولت آقای رئیسی بتواند اقدامات ارزشمندی در این باره انجام دهد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5607092/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF