چین بدهی وام‌های ۱۷ کشور آفریقایی را بخشید

در این گزارش، اشاره ای به موعد سررسید این وام ها و همچین نام کشورهای بدهکار نشده است.

همزمان بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از کشورهای گروه ۲۰ از جمله چین، بزرگترین طلبکار کشورهای آفریقایی خواسته‌اند با بخشودن بدهی‌ها فشارها بر این کشورها را در این شرایط کاهش دهند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84863324/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%B1%DB%B7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%82%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%AE%D8%B4%DB%8C%D8%AF

به گزارش ایرنا از ساوت چاینا مورنینگ پست، این کشورها تاکید کرده‌اند که کرونا فشار مضاعفی بر اقتصادهای ضعیف این قاره وارد کرده، به تجارت خارجی آن‌ها بشدت لطمه زده و رشد اقتصادی آن‌ها را کاهش داده است.  

بر اساس مطالعه ای که توسط دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز منتشر شده است، از سال ۲۰۰۰، پکن چندین بار بخشودگی وام های بدون بهره به کشورهای آفریقایی را اعلام کرده است و حداقل ۳.۴ میلیارد دلار از بدهی خود را تا سال ۲۰۱۹ لغو کرده است.

بر اساس رسانه های خبری، میزان بدهی‌های آفریقا به کشورهای جهان به حدی است که پس از روسیه که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۰ میلیارد دلاری از بدهی‌های این قاره را بخشید و چین که از بخشی از مطالبات حدود ۱۴۳ میلیارد دلاری خود از آفریقا چشم‌پوشی کرد، این قاره نه تنها همچنان غرق در بحران بدهی‌هاست که این بحران به دنبال اپیدمی کرونا تشدید هم شده است. البته چین پیشتر و در سال ۲۰۱۸ هم بدهی‌های چندین میلیون دلاری بسیاری از کشورهای آفریقایی نظیر کامرون، بوتسوانا، سودان و کنگو برازاویلا را مشمول بخشودگی کرده بود.

این در حالیست که تاکنون وام‌های امتیازی و تجاری چین به کشورهای آفریقایی مشمول این مساله نشده اند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری سنگاپوری، «استریتس تایمز»، «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین این اظهارات را در نشست مجمع همکاری چین و آفریقا اعلام کرد.

در میان کشورهای آفریقایی، زامبیا تا کنون بیشترین بخشودگی وام را به خود اختصاص می دهد.

کشورهای آفریقایی به دنبال شیوع ویروس کرونا و نگرانی‌های فزاینده از وضعیت اقتصادی خود، از کشورهای دیگر از جمله چین خواسته‌اند تا آن‌ها را از پرداخت بدهی هایشان معاف کنند.