کاهش روند صدور پروانه نوسازی بافت فرسوده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گفته آئینی نگاه به گذشته حکایت از آن دارد در هر دوره‌ای که مشوق‌ها به ویژه مشوق‌های شهرسازانه وجود داشته، نوسازی نیز رونق گرفته و با حذف این مشوق‌ها میزان ساخت و ساز نیزکاهش یافته است. طی سه ماه اخیر که بسته‌های شهرسازانه جدیدی توسط شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی تصویب، ابلاغ و در تهران اجرایی شد، پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده تهران قریب ۶۰ درصد رشد داشته این در حالی است که صدور پروانه در کل شهر تهران منفی است.

او افزود: یکی دیگر از دلایل طولانی شدن روند صدور پروانه تعیین نهاد ناظر توسط سازمان نظام مهندسی است. معتقدیم صدور پروانه‌های ساختمانی باید کاملاً الکترونیکی شود و در زمان کوتاهی اتفاق بیفتد و این کار با اولویت بافت‌های فرسوده صورت گیرد. خوشبختانه اکنون شهرداری‌ها همراهی خوبی با شرکت بازآفرینی شهری ایران دارند و فضای همکاری خوبی بین ما و شهرداری‌ها برقرار است، در رویداد بزرگ «سفیران نوسازی بم برای ایران قوی» نیز شهرداری‌ها محور کار بودند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5683939/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%AF%D9%87

او با اشاره به این که سیاست‌های کلی نظام بر نوسازی و احیای بافت‌های فرسوده تاکید دارد، عنوان کرد: قانون برنامه ششم، قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری و نیز قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن از جمله قوانین حمایتی در این زمینه به شمار می‌رود و بر اساس این مبانی قانونی کار را پیش می‌بریم.

آئینی افزود: اکنون زمان صدور پروانه در تهران به طور متوسط هشت ماه است اما در قرار گاه جهادی که به تازگی در شهرداری‌ها شکل گرفته، قرار است این زمان در بافت فرسوده به دو ماه کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در پاسخ به این سوال که با وجود پیشرفت فناوری در زمینه‌های مختلف از جمله نقشه‌کشی چرا زمان صدور پروانه همچنان طولانی است، اظهار کرد: دلیل اصلی این امر به وجود بروکراسی‌های اداری در شهرداری‌ها بر می‌گردد، اکنون صدور پروانه منوط به استعلام‌های متعدد از سازمان‌های متعدد است. برای مثال در کوچه‌ای که در بافت فرسوده قرار دارد نیازی نیست تا آزمایش مکانیک خاک، فضای سبز و … برای تک تک خانه‌ها صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفت و گو با رادیو اقتصاد گفت: در نظر داریم با استفاده از ظرفیت رسانه ملی اطلاع‌رسانی کاملی در خصوص حقوقی که قانون برای شهروندان در نوسازی واحدهای مسکونی در نظر گرفته است، از قبیل حمایت‌های پیش بینی شده در قانون در حوزه‌های مالی و تسهیلاتی، املاکی و ثبتی تا صدور پروانه، نظارت و مجوزهای برقراری انشعابات و نظایر آن انجام دهیم.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که بسیاری از ساکنان بافت‌های فرسوده از توانایی لازم برای نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای فرسوده برخوردار نیستند، تصریح کرد: بنابراین باید سازندگان بخش خصوصی که از توانمندی مالی و اجرایی برخوردارند در کنار این شهروندان قرار بگیرند. اما سازندگان به دلیل موانع موجود در بافت‌های فرسوده کمتر به حضور در این بافت رغبت دارند، زیرا معادله اقتصادی نیست و ساخت وساز در شمال شهر برای آن‌ها بازده اقتصادی بیشتری دارد.

او افزود: برای رفع این مانع یکسری تشویق‌های قانونی وجود دارد که باعث تشویق سازندگان به ساخت و ساز در این بافت‌ها می‌شود. از جمله بر اساس ماده ۱۶ قانون حمایت از نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهرداری‌ها می‌توانند در بافت‌های فرسوده ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف ارائه کنند که امتیاز ویژه‌ای محسوب می‌شود.