کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080704141/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%AF%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86

همچنین سهم وسایل نقلیه سبک (یعنی خودروهای مردم) در بازه زمانی ۲۹ مهر تا ۵ آبان، در مقایسه با مدت مشابه هفته گذشته، دو درصد کاهش و در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، ۴ درصد افزایش داشته است.

کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمارهای منتشرشده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور، متوسط تردد روزانه بین استانی در هفته گذشته (جمعه ۲۹ مهر تا ۵ آبان ماه ۱۴۰۱) یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۱۷۷ وسیله نقلیه بوده که نسبت به مدت مشابه هفته گذشته (جمعه ۳۰ مهر تا پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰)، با پنج درصد افزایش مواجه بوده و در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته (جمعه ۲۲ تا پنج‌شنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱)، کاهش دو درصدی را تجربه کرده است.

کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

همچنین ترددهای بین استانی در استان‌های کرمانشاه، کرمان و کردستان به ترتیب ۱۴، ۱۲ و ۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه هفته گذشته کاهش داشته که بیشترین کاهش تردد را تجربه کرده‌اند. در حالی که کمترین افزایش تردد ورود و خروج نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، مربوط به استان‌های خراسان شمالی با ۱۱ و گیلان و سمنان با ۱۰ درصد بوده است.

کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

بیشترین خروج وسایل نقلیه در تهران و البرز در یک هفته گذشته، ۶۸ هزار و ۹۳۴ وسیله نقلیه و مربوط به پنج‌شنبه ۲۸ مهر ماه بوده است و وسایل نقلیه با مبدا پلاک تهران و البرز، بیشتر در استان‌های قزوین، مازندران، مرکزی، قم، گیلان و اصفهان مشاهده شده‌اند.

بیشترین ورود روزانه به استان مازندران با سفرهای مردمی در یک هفته گذشته،  ۲۰ هزار وسیله نقلیه بوده در حالی که هفته پیش از آن،  ۲۸ هزار وسیله به این استان وارد شده بود و در استان گیلان نیز، ۲۲ هزار وسیله نقلیه به ۱۳ هزار کاهش یافته است.

همچنین بیشترین ورود وسایل نقلیه در مازندران در بازه ۲۶ مهر تا ۵ آبان ماه، ۲۰ هزار و ۹۹۷ وسیله نقلیه مربوط‌به روز چهارشنبه ۴ آبان بوده و بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده‌ در استان، مربوط‌به استان‌های تهران و البرز، گلستان، خراسان رضوی، اصفهان، گیلان و سمنان بوده‌اند.  این در حالی است که هفته پیش از آن در بازه ۱۹ تا ۲۸ مهر ماه،  بیشترین ورود وسایل نقلیه در مازندران ۲۸ هزار و ۹۵۰ وسیله نقلیه بود.

در هفته گذشته حدود شش میلیون و ۷۱۱ هزار پلاک یکتا در محورهای مواصلاتی مشاهده شده‌ است. در این میان مبدأ پلاک‌های مشاهده‌شده در محورهای مواصلاتی با سهمی حدود ۲۵ درصد مربوط به استان‌های تهران و البرز بوده و پس از آن، خودروهایی با پلاک مازندران، فارس و خراسان رضوی در محورهای مواصلاتی کشور و استان‌های دیگر مشاهده شده است.

کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

کاهش سفرهای مردم به مازندران و گیلان

در استان گیلان نیز، بیشترین ورود وسایل نقلیه در روز چهارشنبه ۴ آبان ماه با ۱۳ هزار و ۴۶۶ وسیله بوده و استان‌های تهران و البرز، مازندران، قزوین، اردبیل و اصفهان بیشترین سهم را در میان خودروهای غیربومی داشتند؛ در حالی که در هفته پیش از آن در بازه ۱۹ تا ۲۸ مهر ماه،  بیشترین ورود وسایل نقلیه در گیلان، ۲۲ هزار و ۶۳۴ وسیله نقلیه بود.

وضعیت تردد بین استانی (ورود و خروج خوردو) و استان‌های با بیشترین افزایش تردد در کشور نشان می‌دهد که در مقایسه با مدت زمان مشابه هفته گذشته، استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد ۷ و هرمزگان ۶ درصد افزایش تردد داشته‌اند، در حالی که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، سفرهای جاده‌ای در استان‌ سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر به ترتیب ۶۱، ۴۳ و ۲۳ درصد رشد یافته است.