کاهش مخاطرات طبیعی در مدهای حمل و نقلی ومسکن، نیازمند اعتبار مالی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

معاون وزیر راه و شهرسازی از تشکیل هفت کارگروه مدیریت بحران در وزارت راه و شهرسازی برای کاهش مخاطرات ناشی از حوادث خبر داد و گفت: سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای برای مخاطرات جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی برای مخاطرات دریایی و سواحل، سازمان هواپیمایی کشور برای مخاطرات هوایی، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای مخاطرات ریلی، سازمان هواشناسی برای مخاطرات و بلایای جوی و طوفان‌ها، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای مخاطرات زلزله و لغزش‌های لایه‌های زمین، ابنیه و ساختمان مأموریت یافته‌اند که البته برای هیچکدام ردیف بودجه‌ای وجود ندارد.

افندی زاده با یادآوری این مطلب که در ایران مخاطرات فراوان طبیعی تمامی مدهای حمل و نقلی و همچنین مسکن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: در ۹ ماهه سال جاری در خصوص تلفات رانندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشتیم که در کمیسیون ایمنی راه‌ها برای کاهش تلفات در تمامی مدهای حمل و نقل اقدام جدی انجام می‌شود. همچنین برای سفرهای نوروزی برای پیشگیری از تلفات برنامه ریزی لازم صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: وزارتخانه راه و شهرسازی یک وزارتخانه تخصصی است و باید ابزار پیشگیری حوادث مدهای حمل و نقلی و مسکن و شهرسازی را داشته باشد که باید در این خصوص اقدام شود. نیازمند ساختاری برای کاهش مخاطرات طبیعی در مدهای حمل و نقلی و مسکن و شهرسازی هستیم و باید ردیف بودجه به این امر اختصاص یابد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5710660/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D9%84-%D9%88-%D9%86%D9%82%D9%84%DB%8C-%D9%88%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای احداث ۴ میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن برنامه‌ریزی انجام شده است، افزود: در این طرح بخشی از مسکن با نوسازی در بافت‌های فرسوده، بخشی با واگذاری زمین و فراهم کردن منابع و تسهیلات مالی برای سازندگان و مردم، بخشی از طریق ایجاد شهرک‌ها احداث شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی‌زاده معاون حمل ونقل چهارشنبه ۲۶ بهمن در “نخستین رویداد مدیریت بحران ایران قوی ۱۴۰۱” در باغ موزه دفاع مقدس با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی یکی از بزرگ‌ترین و پر وظیفه ترین وزارتخانه‌های کشور است، گفت: در موضوع مسکن مقرر شده تا سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای اجرای ۴ میلیون مسکن در طی دولت سیزدهم توسط وزرات راه و شهرسازی انجام شود که در این خصوص در وزارتخانه برنامه‌ریزی مناسبی انجام شده است.

وی بر تحلیل تخریب‌های واحدهای مسکونی ناشی از زلزله برای درس‌آموزی از آنها و عدم تکرار اشتباهات گذشته تاکید کرد و گفت: تجربه از زلزله‌های رخ داده فقط نباید به جهت امداد باشد بلکه باید به لحاظ کاهش آسیب‌ها، آموزش، کنترل و نظارت انجام شود که تحت عنوان پیشگیری شناخته می‌شود.