کاهش چانه‌زنی در بازار مسکن

هم‌چنین  ۱۲ هزار و ۱۳۹ آپارتمان مسکونی در تهران طی دی ماه امسال خرید و فروش شد که از افزایش ۳.۱ درصد در مقایسه با ماه قبل حکایت دارد. با توجه به تجربه بازار در سال‌های اخیر این تعداد خرید و فروش، رونق نسبی بازار را نشان می‌دهد. با این حال عمده معاملات از نوع سرمایه‌گذاری و به منظور  حفظ ارزش پول انجام می‌شود.

دی ماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر متر خانه در تهران بر اساس میانگین حسابی ۵۲.۷ میلیون تومان و طبق میانگین وزنی ۵۴.۹ میلیون تومان اعلام شده است. مرکز آمار اعلام کرد که تورم ماهیانه مسکن در تهران ۹.۸ درصد و تورم نقطه به نقطه ۶۶ درصد بود.

گفته می‌شود تعداد واحدهای مرغوب که با قیمت متعارفی به بازار عرضه شده کمتر از تقاضای موجود است. به همین دلیل مالکان از ارایه تخفیف خودداری می‌کنند و در مواردی حتی سعی می‌کنند نرخ‌ها را بالا ببرند.

به گزارش ایسنا، واسطه‌های ملکی از رونق نسبی بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه خبر می‌دهند. با این حال معاملات با وسواس صورت می‌گیرد. به نظر می‌رسد تحت تاثیر نوسانات بازار، طرف عرضه نسبت به انعقاد قرارداد احتیاط می‌کند.

در سال‌های اخیر به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن خریداران غالبا دست بالا را داشتند، اما به نظر می‌رسد اوضاع در ماه‌های اخیر مقداری متفاوت شده و به دلیل افزایش تقاضا برای واحدهای مرغوب، فضا برای چانه‌زنی محدود شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112620357/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DA%86%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86

در سال‌های اخیر به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن خریداران غالبا دست بالا را داشتند اما به نظر می‌رسد اوضاع در ماه‌های اخیر مقداری متفاوت شده و فضای چانه‌زنی به نفع فروشندگان تغییر کرده است.   اکثر فروشندگان می‌گویند که در صورتی قرارداد فروش را امضا می‌کنند که خریدشان نهایی شود و فاصله زمانی بین فروش تا خرید را حذف می‌کنند.

ماه گذشته بیش از ۱۲ هزار معامله آپارتمان در تهران امضا شد که از رونق نسبی بازار در این شهر حکایت داشت. در ماه جاری نیز طبق بررسی‌های میدانی، بازار مسکن از رونق برخوردار است.

واسطه‌های ملکی می‌گویند عواملی مثل نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، انتظارات تورمی، تغییر قیمت مصالح ساختمانی و عوامل ذهنی ناشی از تجربه سالهای گذشته در بازار مسکن تاثیرگذار است و منجر به تحرک این بازار در پایان سال می شود.