کمی صبر کنید، خودروهای خوب می‌رسند

همچنین بازار بورس امروز چندان با ثبات نبود. شاخص کل بورس امروز با ۱۵۵۶ واحد افزایش در رقم یک میلیون و ۵۵۸ هزار واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۰۹۷ واحد افزایش به رقم ۴۸۵ هزار و ۵۶۶ واحد رسید. در این بازار ۶۸۸ هزار معامله به ارزش ۴۷ هزار و ۳۷۸ میلیارد ریال انجام شد.

امروز همچنین وزارت نفت توافق‌های جدیدی را برای ساخت داخل نهایی کرد. وزیر نفت اعلام کرد: امسال واردات نزدیک به ۲۵۰ قلم کالا را منع کردیم تا ظرفیت ساخت داخل این اقلام در کشور مهیا شود.

صد دلاری روز: نفت

رییس سازمان امور مالیاتی نیز از فراریان اطلاعاتی جدید ارائه کرده است. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ۳۰۰ هزار شرکت در کشور وجود دارند که در سال گذشته فعالیت داشته‌ اما اظهارنامه ارائه نکرده‌اند. اطلاعات میزان فعالیت آن‌ها و میزان مالیات پرداخت نشده آنها را به دست آورده‌ایم؛ در حال حاضر در تلاش هستیم تا برای اولین بار اظهارنامه برآوردی تولید کنیم.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه شورای رقابت ناگهان اعلام کرد که عرضه خودرو در بورس نباید ادامه پیدا کند، بحث‌ها و تفاسیر مختلفی از این موضوع مطرح شد و وزیر اقتصاد گفته که فعلا این روال ادامه می‌یابد، هرچند هنوز حرفی قطعی در این زمینه مطرح نیست.

با دریافت مجوز تداوم عرضه خودرو در بورس، حالا در خبرها آمده که از روزهای آینده چند خودرو جدید در بازار سرمایه به مشتریان خواهد رسید. شب گذشته شورای عالی بورس پس از برگزاری جلسه‌ای در مورد سرنوشت عرضه خودرو در بورس در نهایت اعلام کردند که این عرضه ادامه خواهد داشت و بلافاصله بعد از آن لیست خودروهایی که قرار است در هفته آینده در بورس کالا عرضه شوند منتشر شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری نیز با اشاره به امضای توافق‌نامه با وزارت نفت، گفت: این توافق‌نامه همکاری در راستای بومی‌سازی و تولید داخل و دستیابی به ۱۵ قلم از تجهیزات گلوگاهی است که ۲ میلیارد دلار ارزش دارد.

منتظران روز: کارمندان

با وجود آنکه بازار نفت در هفته‌های گذشته شرایط نسبتا آرامی را پشت سرگذاشته اما به نظر می‌رسد که احتمال افزایش قیمت در آینده وجود خواهد داشت. افشین جوان، نماینده ایران در اوپک، در اظهاراتی پیش‌بینی کرد قیمت نفت جهانی ممکن است در نیمه دوم امسال با بهبود تقاضای چین و محدود ماندن عرضه، به حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا کند.

ایسنا امروز در گزارشی با عنوان آخرین وضعیت بازار مسکن در غرب تهران به وضعیت بازار نگاهی از نزدیک انداخته است.

همچنین با نزدیک شدن به نوروز، دولت طرح‌های توزیع کالایی خود را نهایی می‌کند. معاون بازرسی و نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان طی نامه‌ای خطاب به رییس اتاق اصناف ایران، خواستار نظارت ویژه بر فعالیت واحدهای صنفی برگزار کننده فروش فوق العاده و حراج در هفته‌های پایانی سال شد و تاکید کرد که هر واحد صنفی که قصد فروش فوق العاده و حراج برای کالاهای خود را دارد باید لیست کالاها به همراه قیمت آنها و همچنین میزان تخفیف و مدت زمان مورد نظر را به اتحادیه صنفی مربوطه ارائه کند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401111915348/%DA%A9%D9%85%DB%8C-%D8%B5%D8%A8%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%AF

امیدوار روز: بازار خودرو

در کنار آن نمایندگان مجلس نیز بحث واردات خودروهای کارکرده را مطرح کرده بودند که وزارت صمت می‌گوید باید در بودجه نهایی شود. در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال در سال آینده، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعلا واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود، معتقد است که تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند.

سازمان استاندارد نیز به بحث کیفیت خودروهای داخلی پرداخته است. رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به توقف تولید پنج خودرو که از قضا پرتیراژ هم بودند، تاکید کرد که رعایت استاندارهای هشتادوپنج‌گانه در تولید خودروها ضروری است و هر خودرویی که نتواند این استانداردها را رعایت کند، نباید تولید شود؛ ضمن اینکه مردم حق دارند از بی‌کیفیتی و ناایمنی خودروهای داخلی گلایه داشته باشند.

مانند تمام هفته‌های گذشته، همچنان بحث درباره بازار خودرو یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که اقتصاد ایران را به خود درگیر کرده و به نظر می‌رسد این فرایند در هفته‌های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

با آغاز بررسی‌های بودجه ۱۴۰۲ در مجلس، هنوز مشخص نیست که وضعیت افزایش حقوق در سال آینده به چه شکل خواهد بود. در جدیدترین اظهارنظر رئیس سازمان امور اداری و استخدامی گفت: حقوق کارمندان دولت ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

بازار روز: مسکن غرب تهران