گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت زاهدی‌وفا

دهقانی: آیا درس خواندن در دانشگاه‌های معتبر دنیا جرم است؟

نوروزی: تاجگردون مال داشت باید برود، زاهدی وفا مال دارد باید بماند؟

در ادامه جلسه مجلس، محمد هادی زاهدی‌وفا وزیر پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه «در حوزه اشتغال مشکلات بسیاری داریم»، گفت در چهار دهه گذشته نرخ بیکاری ما دو رقمی بوده‌ است و متاسفانه تعداد بیکاران ما در افراد دارای تحصیلات عالی بیشتر است. همچنین جمع کثیری از جوانان ما که در سن ۱۵ تا ۲۴ سال هستند، نه کار می‌کنند، نه تحصیل می‌کنند، نه حرفه می‌آموزند و نه خانواده تشکیل می‌دهند و به معنای واقعی کلمه هیچ کاره هستند؛ جمعیت این افراد بسیار قابل توجه است که باید برای اشتغال این قشر جوان تدابیر جدی اندیشیده شود.

قالیباف: سخنان رهبری مرزبندی بین مردم و آشوبگران را مشخص کرد

مهدی عسگری نماینده کرج و عضو کمیسیون صنایع ‌و معادن مجلس به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه‌های زاهدی‌وفا را ضعیف توصیف کرد و گفت که وزیر پیشنهادی کار روحیه تعامل با مجلس ندارد.

در ادامه از نمایندگان رای گیری شد که محمدهادی زاهدی‌وفا با ۱۳۶ رای موافق، ۱۲۵ رای مخالف، و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۷۲ رای اخذ شده نتوانست رای اعتماد مجلس را برای تصدی پست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کسب کند.

چنارانی: نمی‌شود وزیری انتخاب کنم که دو فرزند او متولد کانادا هستند

در ابتدای جلسه بررسی صلاحیت زاهدی وفا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سخنان روز گذشته رهبری حکیمانه، هوشمندانه و دقیق بود که یک‌بار دیگر مرزبندی میان مردم و آشوبگران را مشخص فرمودند.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته ما به صورت عادلانه و عزتمندانه برای رفع تحریم‌ها هم تلاش می‌کنیم اما همزمان برای خنثی کردن تحریم هم تلاش می‌شود. امروز دشمن رسما می‌گوید که فشارهای حداکثری مفتضحانه شکست خورده و تحریم‌ها بر ملت ایران کارساز نبوده است.

حجت الاسلام حسن نوروزی عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای زاهدی وفا در این چهار ماه نشان داد برنامه و عزمی برای کار کردن ندارد. آقای نمایندگان ما برای چه به آقای تاجگردون رای عدم اعتماد دادیم به خاطر ارث پدر و مالش بود. تاجگردون مال داشت باید برود، ایشان مال دارد باید بماند؟ موکب داری هم دلیل شد؟ چرا روزه شک دار می گیرید؟

رئیسی با اشاره به حوادث اخیر گفت: حضور میلیونی مردم در خیابان و اعلام موضع و حضور آنان در صحنه دشمن را ناکام گذاشت.

رئیسی بر همکاری دولت و مجلس تاکید کرد و گفت: برنامه توسعه هفتم به زودی به مجلس ارائه می‌شود. بودجه ۱۴۰۲ نیز در چارچوب زمان قانونی تقدیم مجلس می‌شود. به مردم عرض می‌کنم مجلس و دولت به این ضرورت اجتناب‌ناپذیر واقف هستند که همکاری همه قوا و نهادها و بخش‌های کشور می‌تواند شما را امیدوار و دشمن را ناامید کند.

در ادامه جلسه سخنگویان کمیسیون‌های بهداشت، اجتماعی و آموزش مجلس گزارشی از بررسی‌های این کمیسیون‌ها درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی کار را قرائت کردند.

زاهدی‌وفا: فرزندانم هیچ‌گونه اقامت و یا تابعیت خارج از کشور ندارند

نادران: به توانمندی زاهدی وفا شهادت می‌دهم

عسگری: وزیر پیشنهادی کار روحیه تعامل با مجلس ندارد

سپس مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی کار به بیان نظرات خود درباره زاهدی وفا پرداختند.

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: بنده قریب به ۲۰ سال با آقای زاهدی وفا و خانواده ایشان از نزدیک در ارتباط بوده و پاکدستی، عدالتخواهی و خاکی بودن و توانمند بودن ایشان را باور دارم.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ثروت آقای زاهدی وفا به عنوان ارث به وی رسیده است و بر اساس سندی که موجود است ایشان امین این اموال پدر هستند و باید امانت داری کنند.

امیرآبادی: زاهدی‌وفا امین اموال پدر است

زاهدی وفا ۱۳۶ رای موافق بدست آورد که با توجه به ۲۷۲ رای ماخوذه از نمایندگان برای تکیه بر صندلی وزارت باید ۱۳۷ رای یعنی نصف به علاوه یک را بدست می آورد.

فتح‌الله توسلی نماینده بهار و کبودراهنگ در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه «وزیر پیشنهادی کار حداقل ۳ هزار میلیارد تومان پول دارد»، گفت: وزیری که می خواهد وزیر کارگران، بازنشستگان، معلولان و بهزیستی و وزیر کسانی باشد که محروم ترین قشر جامعه هستند، قطعاً نمی‌تواند سرمایه دار باشد.

الله‌وردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آیا درس خواندن در کشورهای بیگانه و دانشگاه‌های معتبر دنیا جرم است که به خاطر آن به آقای زاهدی وفا انتقاد می‌کنیم.

طبق آیین نامه دو نفر مخالف و دو نفر موافق با حفظ ترتیب یک مخالف و یک موافق هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه نظرات خود را بیان می‌کنند(مخالفان و موافقان می‌توانند وقت خود را با نمایندگان دیگر تقسیم کنند).

به گزارش ایسنا، بررسی صلاحیت محمدهادی زاهدی‌وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

در ادامه نیز رئیس‌جمهور برای دفاع از محمدهادی زاهدی وفا وزیر پیشنهادی کار پشت تریبون قرار گرفت.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401071205590/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%86%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%AA-%D8%B2%D8%A7%D9%87%D8%AF%DB%8C-%D9%88%D9%81%D8%A7

هاجر چنارانی نماینده فیروزه و نیشابور در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه «نمی‌شود که من وزیر کابینه‌ای انتخاب کنم که ۲ فرزند او در کانادا به دنیا آمده‌اند»، گفت: آقای زاهدی وفا انسانی بسیار خوب و نیکو با سرمایه‌ای هزار میلیاردی هستند؛ اصلا کاری ندارم که این اموال از کجا آمده است اما انقلابی که امام راحل گفت، انقلاب مستضعفان و محرومان و پا برهنگان است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز به بررسی صلاحیت محمدهادی زاهدی وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداختند که در نهایت زاهدی وفا موفق به اخذ رای اعتماد مجلس نشد.

وحدت و انسجام ملی را مهم می‌دانم

توسلی: گزینه پیشنهادی وزارت کار ۳ هزار میلیارد تومان اموال دارد