گیاهان زینتی همیشه سبز برای خانه

اعتقاد همه بر این است که باید از طریق رسانهها و یا آموزش و پرورش در عادت مصرفی مردم تغییر گیاهان زینتی ایجادکرد. زهکشی و توانایی نگهداری آب باید زیاد باشد. هر فصلی گیاهان مربوط به خودش را دارد، گیاهانی که با شرایط آب و هوایی آن فصل سازگار هستند. درخت تا جایی که ریشه توانایی ارسال مواد غذایی به بالا را دارد، قد میکشد. یک درخت ریشهی خود را برای جذب مواد غذایی در خاک گسترش میدهد و شاخسارهی آن با توجه به میزان مواد غذایی و نور و … در زمان جوانه زنی بذر گیاهان دارویی از مقدار کمی کود آلی در ترکیب جوانه زنی بذر و تغذیه محلول پاشی ای دوره ای استفاده کنید. در مورد سوزنی برگها باید کمی بیشتر از معمول باشد.

شکل و اندازه گلدان باید متناسب با نوع گیاه باشد. و رشد آن به حدی سریع است که در طی مدت زمان 1 تا 2 سال میتوان با هرس کردن به شکل پرچین از آن استفاده نمود. گیاه پوتوس یا پتوس را میتوان در دستهبندی گیاهانی با قیمتی بسیار مناسب و مقاوم قرار داد. قبل از انتخاب گیاه جهت خرید، کمی مطالعه کنید و از شرایط کامل نگهداری گیاه آگاه شوید، ما در قسمت فوق شرایط نگهداری هر گیاه را بصورت مختصر توضیح داده ایم که میتواند در انتخاب درست به شما کمک کند . باید قبل از شروع رشد بهاره بخوبی از این گیاهان محافظت کرد.

زعفران از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱۵.۴ و ۵.۴ درصد نسبت به سال قبل آن افزایش داشته است. با کشت محصولات گلخانه ای، میتوان در هر زمان از سال، شرایط محیطی مناسب کشت گیاه در گلخانه را با تجهیزاتی مانند سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه، بستر کشت گلخانه، پوشش گلخانه و… اگر بذر گیاهان دارویی را در تعداد کمتر از ده سینی کشت قرار می دهید می توانید خیلی راحت یک بستر ارگانیک و خوب بخرید و بذر را پرورش دهید. اما شما توجه کنید که نه آبیاری از آنها را فراموش کنید و نه اینکه بیش از حد به آنها آب دهید. توجه داشته باشید اگر میخواهید گیاهانتان از طراوت و شادابی خاصی برخوردار باشند، درجة حرارت محیط زیست آنان نباید از حدود ۲۰ تا ۲۲ درجة سانتیگراد کمتر باشد برخی از آنان تا ۱۰-۱۲ درجه بالاتر از صفر حتی کمتر از آن را تحمل مینمایند ولی افسرده و کسل میشوند.

اما توجه داشته باشید که برخی گیاهان بویژه گیاهان یکساله به هیچ گونه درمان بذر خاصی احتیاج ندارد. بذر گیاهان دارویی نسبت به بذر سبزیجات به توجه بیشتری نیاز دارند چون بذر گیاهان دارویی ریز تر هستند و سطحی تر کشت می شوند، به این ترتیب با آبیاری نامنظم خیلی راحت از بین می روند. بهتر است از مخلوط خاکی با اندازه ذرات کمی کوچکتر از ذرات خاک مورد نیاز برای سبزیجات استفاده کنید تا اگر بذر های ریز را کشت می کنید به داخل ترک های خاک خوب نفوذ کند و در خاک دفن شود و سطح خاک نیاید.

در مقایسه با سبزیجات بذر گیاهان دارویی اغلب دوره جوانه زنی طولانی تری دارند و یا به صورت نامنظم جوانه می زنند که این امر کمی مشکل زا می شود. اگر در منطقه ای هستید که بارش برف در آن زیاد است باید این تونل پلاستیکی را باید کمی شیبدار طراحی کنید و برف روی آن سر بخورد. مورد دوم که باید به ان بسیار توجه کنید مقدار نور گیاه است ، با توجه به نور اپارتمان و خانه ی تان حتما گیاهانی را انتخاب کنید که نور زیاد و مستقیم نیاز نداشته باشند و بتوانند در هر شرایطی به سادگی رشد کنند از جمله گیاهان برگ انجیری ، پوتوس و… آمارهای رسمی ارائه شده گویای آن است که در هشت ماهه اول سال جاری در شرایطی که صادرات انواع گیاهان دارویی از نظر وزنی رشدی ۷۵ در صدی را تجربه کرده، ارزش آن فقط ۲۳.۶ درصد افزایش یافته است.

استفاده از این انواع سینی به شما کمک می کند تا گیاهان بیشتری را در یک سینی کشت دهید. تنها مشکل سینی هایی با سلول های کشت کوچک این است که باید گیاهان خود را زودتر به محل کشت اصلی انتقال دهید. برخی از دانه های برای جوانه زدن باید مستقیما در برابر نور قرار بگیرند. راحت ترین راه برای جوانه زدن بذر ها قرار دادن سینی های کشت در کنار پنجره رو به جنوب است که هم نور و هم گرما برای آن تامین می شود. همانقدر که یک نفر ممکن است از راه رفتن در پاساژها یا گالریهای نقاشی لذت ببرد، این گروه قدم زدن در بازارهای گل و خریدن چند شاخه گل را برای رفع تنش و استرس ترجیح میدهند.

میتوان بین شاخه ها قطعات سنگ قرار داد تا بنسای نمای کوهستانی به خود بگیرد. زمانی که این تعادل در محیط یک گلدان ایجاد شود، میتوان گفت که گیاه به بونسای تبدیل شده است. ضمن اینکه به تعادل گیاه هم کمک زیادی میکنند. نکتهی مهم در بونسای تعادل میان اندامها (زمینی و هوایی) است. افزایش نسبت رس در مخلوط سبب سنگینتر شدن خاک میشود. با توجه به گونه گیاهی مورد نظر، میتوان مخلوطی از خاک برگ (هوموس) الک شده، رس و شن را مورد استفاده قرار داد. این گیاهان بزرگ بوده و شامل درختچهها و گیاهان گلدار مثل رز میشود که میتوان در فضاهای سبز آپارتمانها و یا نقاط مختلف شهر در زیباسازی به کار برد و یا در حجمهای کوچکتر در خانه نگه داری کرد. از جمله گونههای خزان دار میتوان چنار، ممرز، بلوط، افرا و … درختان زیبایی چون انواع افرا، بلوط، آزاد، ممرز و انواع سوزنی برگها برای بونسای فضای آزاد بسیار مورد توجه قرار گرفتهاند. سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی محلات گفت: ۳۹۷ میلیون و ۳۵۰ هزار واحد انواع گل و گیاهان زینتی امسال در ۶۶۷ هکتار از گلخانههای تونلی و فضای باز این شهرستان تولید شد. طی سالهای اخیر با استقبال جوانان محلاتی ۷۰۰ مجتمع تولیدی گلخانهای در دهکده گل و گیاهان زینتی محلات احداث شده و برای ۵ هزار نفر نیز شغل ایجاد شده است.

گل حسن یوسف از جمله گلهای آپارتمانی بسیار خاص و زیبا محسوب می گردد که طرفداران زیادی نیز دارد. سیاستهای دولت مبتنی بر کاهش اتکا به درآمدهای نفتی وافزایش سهم صادرات غیر نفتی و همچنین به دلیل سهم زیاد گل و گیاه زینتی و آپارتمانی در تجارت بین المللی سبب شده است تا کشت وکار این گیاهان به صورت تخصصی مورد توجه قرار گیرد. این گیاه در نور کم نیز رشد میکند اما نور متوسط غیر مستقیم را ترجیح میدهد. به سرمای زیاد حساس است (زیر ۷ درجه) و در هوای گرم رشد بیشتری خواهد داشت. تجهیزات گرمایشی جزء دستگاههای ضروری برای هستند چرا که از یخزدگی گیاهان جلوگیری میکنند و شرایط دمایی داخل گلخانه را بدون توجه به سرمای بیرونی، تنظیم میکنند. یک گل زیبا با برگ های نرم بنفش که به خودی خود و بدون وجود گل های صورتی هم زیباست. بدون شک با این گل همیشه سبز آشنایی دارید. مطالعه حاضر با هدف تعیین عوامل مؤثر بر ترویج بازاریابی گل و گیاهان زینتی صورت پذیرفت. همچنین ترکیب متغیرهای وضعیت زیرساخت ها، استفاده از فنون برداشت متناسب با الزامات بازار، دسترسی به دستگاه های درجه بندی محصول، مدیریت هزینه های تولید و بازاریابی، تعیین نیازهای بازار هدف، مقرون به صرفه نبودن تولید، شناخت بازارهای جدید، اطلاع گلکاران از اصول شناساندن محصول، شکل مناسب انتشار اطلاعات، زمان مناسب انتشار اطلاعات، اطلاع از استانداردهای بازار، داشتن مهارت های حسابداری و مدیریت مالی، اطلاع از حواشی بازاریابی، طراحی و برنامه ریزی کشت و بازاریابی گروهی در کل 3/87 درصد از تغییرات واریانس متغیر انتظارات گلکاران از ترویج را تبیین می نماید.

نتایج رگرسیون چندگانه نشان داد که ترکیب خطی متغیرهای برنامه ریزی درخصوص کانال های دسترسی به بازار، دسترسی گلکاران به خدمات ارتباطی، راه اندازی بازارهای محلی، عدم استفاده از اطلاعات به دلیل شکل نامناسب آنها و ضرورت وجود کارشناس ترویج 6/45 درصد از تغییرات واریانس متغیر نوع تلقی گلکاران از بازار را تبیین می کند. اخیرا گیاهان یوکا مسن را به شکل بن سای آن ها در آورده اند که بسیار پر طرف دار است و یکی از گلهای آپارتمانی مناسب هدیه است. ابراهیمی دلیل این امر را افزایش کیفیت تولید گیاهان زینتی توسط بهرهبرداران داخلی میداند و یادآورمی شود: این میزان ارز برای ارسال یک میلیارد و 200 هزار شاخه گل بریده، باغچهای و آپارتمانی حاصل شده است.

عرب افزود: استان مرکزی با سطح زیر کشت هزار و ۱۰۰ هکتار گل و گیاه زینتی در جایگاه دومین تولید این رنگارنگهای چشم نواز در کشور قرار گرفته است. او توانسته با احداث ۸ گلخانه در دهکده گل و گیاهان زینتی محلات برای ۴۰ جوان جویای کار شغل ایجاد کند و هر ساله بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار گلدان نیز گل و گیاه زینتی تولید کند. گل گل درخت گلابی ، مانند بیشتر درختان میوه ، شکوفه های خیره کننده ای را در بهار ایجاد می کند. برای کاشت هر بذر در سایت دمبرگ دستورالعمل اختصاصی وجود دارد.

برای کاشت این گیاه در باغچه، ترکیب خاک باغچه با پیت ماس و پرلیت پیشنهاد می شود. بعد از کاشت بذر ها آبیاری مناسب امر ضروری می باشد. البته طبیعی است که ورود کشور های جدید و نوپا در عرصه صادرات گل و گیاه و فشرده شدن رقابت در بازار های جهانی هم در این امر بی تأثیر نبوده است. وی کشورهای عراق و ارمنستان را مقاصد صادراتی گل و گیاهان زینتی مجموعه خود عنوان کرد. گیاهان زینتی گیاهانی هستند که از آنها یا انواع اصلاح شده آنها جهت تزیین فضای سبز یا به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده میشود. این گل انواع مختلفی دارد و در رنگها متفاوتی رشد میکند. به گزارش پارس نیوز، «غلامرضا تقوی» روز سه شنبه در حاشیه کنگره بین المللی گل و گیاهان زینتی در محلات در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: هفت درصد دیگر واردات گل و گیاه کشور را گل های نشایی و قلمه ای به میزان چهار میلیون عدد شامل می شود.

دقت داشته باشید که در گلخانه حتما فن و پنجره جانبی قرار دهید چون استفاده از این تجهیزات می تواند سبب کاهش دما در طی روز های آفتابی شود و احتمال شیوع بیماری های قارچی را کاهش دهد. جواد خلدنوش روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که این میزان صادرات گلدان گل و گیاهان زینتی از نوشهر نسبت به ۹ ماهه سال گذشته ۲۳ درصد کاهش نشان می دهد. اما بزرگترین مشتریان گل و گیاهان زینتی ایران در سالهای گذشته نیز کشورهای عراق، آذربایجان، اوکراین، مولداوی، بلاروس، گرجستان، ارمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه بودهاند؛ که بسیاری از آنها مانند گرجستان، روسیه و بلاروس در واقع محل ترانزیتی برای گلهای صادراتی ایران به کشورهای دیگر هستند و گلهای ایرانی بعد از ورود به این کشورها مجدداً در بستهبندیهای نو و با نامهای نو، از طرف این کشورها صادرات میشوند. بعد از آن درخت کم کم رو به پیری رفته و سرانجام خواهد مرد. بعد از کشت باید روی بستر های برچسب های چوبی یا پلاستیکی بزنید که حاوی بذر چه گیاهی است و در چه تاریخی کشت شده است.