۲۳ هزار هکتار زمین مراحل الحاق به شهرها را طی میکند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی در پایان تأکید کرد: غیر از این هم ۳۶ هزار مکان یابی ساخت شهرک اتفاق افتاده و ۱۲ هزار با نیروهای مسلح توافق شده است. به طور کلی با در نظر گرفتن اینکه ۴ میلیون مسکن توزیع دارد و به بخش‌های مختلف روستایی، خودمالکی و شهری تقسیم می‌شود به نظر می‌رسد برای تأمین زمین به مشکل نخواهیم خورد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5667894/%DB%B2%DB%B3-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%87%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%B7%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF

وی تأکید کرد: اینکه میگوییم مردم بسازند به این معنا نیست که دولت مردم را رها کنند بلکه در بحث‌های زیرساخت‌ها، تسهیلات و تخفیفات دولت موظف است کمک کند. برای دهک‌های اول دوم و سوم که قادر نیستند خودشان بسازند نهادهایی متولی هستند که کمک کنند و از طریق صندوق ملی مسکن تسهیلات داده شود.

وی افزود: البته از قبل هم این سیاست بوده و در طبس و مهریز یزد هم اجرا شده ولی الان تمرکز بیشتری بر آن شده است زیرا خانه یک طبقه‌ای حیاط دار هم مطلوبیت بیشتری برای مردم دارد و هم هزینه‌های ساخت کمتر می‌شود و سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

این مقام مسئول در مورد نهادهایی که بیشترین همکاری را داشته اند، گفت: برخی نهادها از جمله بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام همکاری خوبی داشته اند. بیش از ۵ هزار هکتار از اراضی نیروهای مسلح توافق شده در اختیار طرح با اولویت کارکنان خودشان قرار بگیرد. در مجموع با همکاری نهادهای مختلف حدود ۱۲ هزار هکتار توافق کردیم که در اختیار طرح قرار بگیرد و مراحل الحاق یا تغییر کاربری انجام شود.

سرپرست سازمان زمین و مسکن در ادامه با تأکید بر اینکه در بحث تأمین زمین دستگاه‌های دولتی بر اساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن دستگاه‌های دولتی موظف هستند اراضی مازاد خودشان را در اختیار طرح بگذارند، گفت: بر اساس شناسایی ما تاکنون بیش از ۸ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها شناسایی کردیم که در محدوده شهرها هستند و زیرساخت‌ها را هم دارند. ازین میزان ۳ هزار و ۸۰۰ هکتار اخذ سند شده است و ما بقی در تعامل با سازمان ثبت اسناد در حال ثبت سند هستیم.

وی در پاسخ به وجود زمین گفت: در برخی از شهرها تأمین کردیم و در برخی از شهرها کمبود زمین داریم و هر کجایی که زمین متناسب با متقضیان باشد حتماً این طرح را اجرا خواهیم کرد. در کلانشهرها تأمین زمین سختر اتفاق می‌افتد. برای شهرها دو راهکار در نظر گرفته شده است؛ اولاً شهرک‌هایی در کنار شهرها در نظر گرفته شود و ثانیاً برای داخل شهرها هم معاونت شهرسازی با همکاری معاونت مسکن بسته‌هایی را در نظر گرفتند. غیر از شهرهای محدودی که تأمین زمین انجام نشده بقیه شهرها تأمین زمین انجام شده و در حال پیشرفت است.

مالکی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۴ هزار هکتار از اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی متعلق به این طرح قرار گرفته و بیش از ۲۳ هزار از اراضی واقع در حریم، در کارگروه‌های استانی مطرح هست برای الحاق به شهرها.

مالکی با بیان اینکه بر اساس برآورهای ما برای ساخت یک میلیون مسکن حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار هکتار زمین نیاز است، افزود: در حال حاضر ۲۳ هزار هکتار زمین وجود که متعلق به وزارت راه و شهرسازی است و مراحل الحاق به شهرها را طی می‌کند. یک ۲۴ هزار هکتار زمین هم وجود دارد همانطور که اشاره شد شناسایی شده و آماده در اختیار قرار گرفتن است.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان مالکی سرپرست سازمان زمین و مسکن در برنامه فرامتن شبکه افق با بیان اینکه ساخت مسکن از گذشته روش‌های مختلفی داشته است، گفت: سیاست جدید دولت این است که مردم خودشان وارد ساخت و ساز و به صورت یک طبقه‌ای حیاط دار بشوند.